birgün

33° AÇIK

Zamlara karşı öfke büyüyor

DÜNYA 06.06.2022 05:14
Zamlara karşı öfke büyüyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Dış Haberler

Peru'nun Lima kentinde ekonomik kriz nedeniyle on binlerce kişi sokağa çıktı. Sol koalisyonun başında iktidara gelen Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo, halkı sakinliğe çağırırken eylemciler, "Biz Başkan’a karşı değiliz, Kongre'ye karşıyız" sloganları attı.

Polisin sert müdahalesine maruz kalan eylemciler, barikatları yıktı. Kamyon şoförleri ve çiftçilerin yaptığı akaryakıt eylemlerinin ardından Castillo, petrol fiyatlarını istikrara kavuşturmak amacıyla akaryakıt vergisini geçici olarak kaldıracağını duyurmuştu.

Ancak gübre ve gıdadaki pahalılık hala devam ediyor. Sokaklardaki halk, "Anayasa değişikliği" için de taleplerini haykırıyor. Anayasa'nın Başkanın piyasaya müdahalesinin önünü kesen hükümleri Castillo hükümetinin fiyat artışlarına yönelik olarak kamusal önlemler almasını güçleştiriyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol