birgün

20° PARÇALI BULUTLU

‘Zamlı pideye itiraz edeceğiz’

EKONOMİ 06.05.2018 08:23
‘Zamlı pideye itiraz edeceğiz’
Abone Ol google-news

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) son pide zamlarına tepki göstererek, Türkiye çapında 102 şubesiyle zamlı tarife ilan edilen il ve ilçelerde Ramazan Pidesi fiyatlarına itiraz edeceğini açıkladı.

TÜDEF Genel Merkez tarafından yapılan yazılı açıklamada; Fırıncılar Federasyonu tarafından yapılan, Ankara ve İstanbul’da geçen sene 300 gramı 2 liraya satılan pidenin şimdi 275 gramının 2 liraya satılacağı bilgisinin verildiği hatırlatılarak, “Böylece yapılan gizli zam ile pidenin kilosu 7,27 TL olacak. 1603 TL asgari ücretle geçinen bir ailenin ramazanda sadece pide yediğini düşünülürse, bu ailenin gelirinin yaklaşık beşte biri pideye gidecektir” denildi.

‘Zamazam Pidesi’ istemiyoruz
Ramazan ayında yurttaşa ‘Zamazan Pidesi’ yedirilmemesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “Gerçek bir maliyet hesabı yapıldığında pideye daha yıllarca zam yapmaya gerek olmadığı düşünülmektedir. Bu noktada yetkililere büyük sorumluluk düşmektedir. Türkiye Çapında, il il, ilçe ilçe zamlı pideye itiraz edeceğiz. Bu konuda TÜDEF’ e bağlı 7 dernek ve 102 şubemize Ramazan Pidesi’ne yapılacak zam veya gizli zamları takip etmeleri ve oluşacak olası zamlı tarifelere belediyeler veya o yerin en büyük mülki amiri aracılığıyla itiraz etmeleri için genelge gönderdik” bilgisi verildi.

Size bu yetkiyi kim verdi?
Fırıncılar Federasyonu’na Türkiye çapında fiyat açıklama yetkisini kimin verdiği konusunun kimse tarafından dile getirilmediği ifade edilen açıklama; “Türkiye genelinde pide ve ekmek fiyatları federasyonun açıklamalarından sonra neden hep ‘azami fiyat’ düzeyinde tavandan oluşuyor; artık Rekabet Kurumu, bu durumun ‘Hakim durumu kullanarak haksız rekabete yol açıp açmadığına’ bir baksa diyoruz. Bu çerçevede Maliye, Ticaret ve Gıda Tarım Bakanlıklarını Göreve Çağırıyoruz. Pide (ekmek) fiyatının belirlenmesinde eksik olan taraf, Ramazan’ da ekmek yerine geçen temel gıda olarak Tüketici Hakkı olması nedeniyle tüketici temsiliyetidir. Bu çerçevede geçtiğimiz 24 Ocak’ta belirlenen ilgili komisyonda tüketicilerin de temsili evrensel bir tüketici hakkıdır. Maliye Bakanlığı başkanlığında ‘gıda enflasyonunun önlenmesi’ için oluşturulduğu duyumları alınan konuyla ilgili çalışmalarda tüketici temsiliyeti sağlanmalıdır” denilerek sonlandırıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun