birgün

19° AÇIK

Zehir saçan santral Meclis gündeminde

ÇEVRE 17.01.2022 09:49
Zehir saçan santral Meclis gündeminde
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Ciner Grubuna bağlı Silopi Termik Santralı ile ilgili Murat Kurum ve Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Önergesinde Silopi Termik Santralı’nın bölgede yaşayan insanlarda kansere neden olduğu iddialarını anımsatan Bakan, “Silopi’de yaşayan yurttaşlarımız, son yıllarda çok sık kanser hastalığına yakalandıklarını söylüyor, bunun da doğrudan Silopi Termik Santrali ile ilgili olduğu ifade ediyorlar” dedi.

Bu bölgedeki kanser teşhisleri ve kanser nedeniyle hayatını kaybedenlere ilişkin verilerinin açıklanmasını isteyen Murat Bakan, Bakan Kurum’a, “Murat Bakan, Bakan Kurum’a, “2015-2021 yıllarında, yıl yıl olmak üzere Şırnak Silopi Termik Santralı’na kaç kez denetim yapılmıştır? İlgili termik santralın denetim ve kontrolü hangi sıklıkla ve titizlikle yapılmaktadır” diye sorarken Bakan Koca’nın ise şu soruları yanıtlamasını istedi:

“2015-2021 yıllarında, yıl yıl olmak üzere, Dicle Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde kaç hasta tedavi olmuştur? Bu hastaların kaçı Şırnak ilinde yaşayan, kaçı Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan hastalardır? 2015-2021 yıllarında, yıl yıl olmak üzere, Şırnak ilinde ve Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan kaç yurttaşımız kanser hastalığı yüzünden hayatını kaybetmiştir?”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol