birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 06.12.2016 08:46

‘Zehra gazetecidir, dosyada delil yok’

Gazeteci Doğan 4 aydır tutuklu, ilk duruşması ise 9 Aralık’ta. Doğan’ın avukatı Ertak, “Dosyada en ufak bir delil yok. Zehra gazetecidir” diyor

‘Zehra gazetecidir, dosyada delil yok’

ZEYNEP YÜNCÜLER / yunculerzeynep@gmail.com
@yunculerzeynep

Mardin’de 22 Temmuz günü oturduğu bir kafede gözaltına alındıktan, bir gün sonra tutuklanan gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın ilk duruşması Mardin Adliyesi’nde 9 Aralık’ta görülecek. “Terör Örgütü Propagandası Yapmak”ve “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” iddialarıyla suçlanan Jin Haber Ajansı (JİNHA) muhabiri ve editörü Doğan’ın avukatı Çiğdem Ertak BirGün’e konuştu. Doğan’ın dava süreci hakkında görüş vermeden önce, Doğan’ı cezaevinde ziyaret ettiğini belirten Av. Ertak, “Zehra ile az önce beraberdim. Morali yerinde, bir sıkıntısı yok. O da cuma gününü bekliyor” dedi. Ayrıca Av. Ertak,6 Ekim’de ilk duruşmanın gerçekleştiğine dair çıkan haberlerin doğru olmadığının, ilk duruşmanın 9 Aralık’ta olacağının altını çizdi.

Tanık ifadeleri çelişiyor

İddanamede yer alan suçlamalara yönelik Av. Ertak şöyle konuştu: “Tek suçlama delili tanık ifadeleri. Birbiri ile çelişen tanık ifadeleri var. Örneğin, bir tanık Zehra’nın hızmalı olduğunun söylüyor, ancak öyle bir şey yok. Zehra’yı tanıdığını iddia ediyor, dış görünüşü ile ilgili verdiği ifadeler doğru değil. İddianamede örgüt üyeliği suçlaması var, ancak ona dair de ellerinde en ufak bir delil yok. Sadece gazeteci olmasından ve Nusaybin’de görev yapmasından kaynaklı örgüt üyeliği suçlamasıyla yagılanıyor. Ve 4 aydır bir gazeteci bu yüzden tutuklu. Sosyal medyada da paylaşımları var. Onlarla ilgili propogandadan ceza isteniyor. Bunun dışında herhangi bir şey yok dosyada.”

Resim sergisi engellendi

Evrensel gazetesi önceki gün, gazeteciliğinin yanı sıra ressam olan Doğan’ın, cezaevinden hazırladığı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı sanat galerisinde yer alacak olan sergisinin belediyeye atanan kayyum tarafından engellendiğini ve resimlerini uluslararası alanlarda sergilemek için destek beklediğini yazdı.

Doğan, Şengal'de IŞİD tarafından şiddet gören kadınlarla yaptığı "Ezidi Kadınların Çığlığı" haberiyle, 2015 yılında Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü'ne layık görülmüştü. Doğan 24 Temmuz 2015'te çatışmaların ve sokağa çıkma yasaklarının başladığı zamandan beri, bu bölgelerde görev yapıyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol