birgün

25° AÇIK

GÜNCEL 17.01.2020 06:00

Zekâ geriliğini bilmemek beraat gerekçesi

Zihinsel engelli A.M.’ye cinsel saldırıda bulundukları iddiasıyla 3 kişinin yargılandığı davada savcı, sanıkların mağdurun durumunu bilmelerine imkân olmadığı yönünde görüş bildirdi. Sanıklar beraat etti

Zekâ geriliğini bilmemek  beraat gerekçesi

İstanbul Bağcılar'da yüzde 70 oranında zihinsel engelli 44 yaşındaki A.M.'yi cinsel saldırıya maruz bırakmak suçuyla yargılanan Müslüm D. (28), Gökhan Ö. (28) ve Yasin C.'nin (25) yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, ‘suçun unsurları oluşmadığı’ gerekçesiyle üç sanığın da beraatine karar verdi.

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, tutuksuz yargılanan sanıklar Müslüm D. ve Gökhan Ö.'nün istismarın gerçekleştiği sırada kadının engelini bildiklerine dair dosyada delil olmadığını, bu konuyla ilgili Adli Tıp Kurumundan rapor alındığını ve sanıkların bu durumu bilmelerinin mümkün olmadığını öne sürdü.

Mütalaada, sanıklar Müslüm D. ve Gökhan Ö.'nün, A.M.'yi istismara maruz bıraktığına dair kanaat oluşmadığı gerekçe gösterilerek, Müslüm D. ve Gökhan Ö.'nün beraatleri talep edildi. Savcı, Sanık Yasin C. için de ‘suçun unsurları oluşmadığı’nı gerekçe göstererek beraatini istedi.

‘Konut dokunulmazlığının ihlali’ suçundan da yargılanan Müslüm D. ve Gökhan Ö. hakkında ise savcı, A.M.'nin rızasıyla içeri girdiklerini öne sürerek sanıkların bu suçtan da beraatini istedi.

Müslüm D. son sözü sorulduğu sırada "Mağdurun durumunu bilmiyordum. Kendisini ilk kez o gün gördüm. Beraatimi istiyorum" dedi.

NE OLMUŞTU?

Bağcılar’da 30 Eylül 2018 tarihinde apartmanın 5. katında örtü silkeleyen zihinsel engelli A.M.’ye kapıyı açtırtıp cinsel istismara maruz bıraktıkları suçlamasıyla gözaltına alınan Müslüm D. ve Gökhan Ö. tutuklandı.

Olay günü arkadaşlarının peşinden giden ancak daireyi bulamayan Yasin C. serbest kaldı. Yapılan incelemelerde A.M.’nin iç çamaşırında Müslüm D. ve Gökhan Ö.’nün DNA profiline rastlandı. Ayrıca iddianamede A.M.’nin yüzde 70 oranında orta derecede mental retardasyon rahatsızlığı bulunduğu ve IQ’sunun 43 olduğu kaydedildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız