birgün

24° AZ BULUTLU

Zelenski: Belarus’un savaşa girmeyeceğine inanıyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Belarus topraklarından Ukrayna’ya çok sayıda çeşitli menzillerde roketler fırlatıldığını belirtti. Bunun Belarus halkının kararı olmadığını anladıklarını kaydeden Zelenski, "Belarus’un bu savaşa girmeyeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

DÜNYA 05.07.2022 16:24
Zelenski: Belarus’un savaşa girmeyeceğine inanıyoruz
Abone Ol google-news

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Belarus’un Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa dahil olabileceğine yönelik provokasyonların bulunduğunu belirterek, “Belarus’un savaşa girmeyeceğine inanıyoruz” dedi.

Ukrayna Devlet Haber Ajansı Ukrinform’un haberine göre, Zelenski, The Economist’in 26.Yıllık Hükümet Yuvarlak Masa Toplantısı’nda konuştu.

Zelenski, gerçekleri açıkça konuşmaları gerektiğini belirterek, “Belarus topraklarından Ukrayna’ya çok sayıda çeşitli menzillerde roketler fırlatıldı. Fakat bunun Belarus halkının kararı olmadığını anlıyoruz ve Belarus halkının bu savaşa dahil olmamak için her şeyi yapması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Bu konuda sorumluluk sahibi insanların sessiz kalmaması gerektiğini kaydeden Zelenski, “'Bu atışları biz değil bizim topraklarımızdan Rusya Federasyonu yapıyor' diyemeyiz. Bence bu haksızlık” diye konuştu.

Zelenski, Belarus’un ülkesine karşı savaşa dahil olabileceğine yönelik provokasyonlar olduğunu belirterek, “Ama yine de Belarus’un bu savaşa girmeyeceğine inanıyoruz” ifadesini kullandı.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol