Hollanda’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, katıldığı World Forum'da Ukrayna'da işlenen savaş suçlarının cezasız kalmaması için özel bir mahkemenin kurulması gerektiğini ifade ederek çağrı yaptı.

Kaynak: İHA
Zelenski çağrı yaptı: Ukrayna'da işlenen suçlar için özel mahkeme kurulmalı
Fotoğraf: AA

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, devlet başkanı olarak Hollanda’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Zelenski ziyaret kapsamında Lahey'deki World Forum'a katılarak "Ukrayna için adalet olmadan barış olmaz" başlıklı bir konuşma yaptı.

Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in adalet önüne çıkarılması gerektiğini dile getiren Zelenski, Rusya'nın Ukrayna'da işlediği suçlar için ayrı bir savaş suçları mahkemesi kurulması çağrısında bulundu.

Zelenski, “Saldırgan adaletin tüm gücünü hissetmeli. Bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur. Saldırganlık suçuna yanıt verebilecek tek bir kurum vardır, o da mahkeme. Gerçek ve tam teşekküllü bir mahkeme” dedi. Putin işaret eden Zelenski, “Hepimiz Lahey'de, burada, uluslararası hukukun başkentinde, işlediği suçlardan dolayı cezalandırılması gereken kişiyi, diğer bir Vladimir’i görmek istiyoruz. Kazandığımız zaman bunun gerçekleşeceğini göreceğimize eminim ve biz de kazanacağız. Savaşı kim çıkarırsa yargılanmalı” ifadelerini kullandı.

"SAVAŞ SIRASINDA NATO'YA GİREMEYECEĞİMİZİ BİLİYORUZ"

Zelenski ziyareti çerçevesinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Belçika Başbakanı Alexander De Croo ile de araya geldi.

Zelenski gerçekleştirilen ortak basın toplantısında, "Gerçekçiyiz, savaş sırasında NATO'ya giremeyeceğimizi biliyoruz. Ancak savaştan sonra NATO'da olacağımıza dair çok net bir mesaj istiyoruz" şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın Rusya ile savaştığı ve karşı saldırıya hazırlandığı dönemde Batılı ülkelerin Kiev'e mümkün olan en kısa sürede silah göndermesinin çok önemli olduğunu söyleyen Zelenski, Rusya'nın savaş alanında moralinin düşük olduğunu, Ukrayna’nın planladığı karşı saldırının başarılı olacağına inandığını vurguladı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise Hollanda'nın Ukrayna'ya desteğinin sarsılmaz olduğunu söyledi. Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı kazanamayacağını ifade eden Rutte, Moskova yönetiminin saldırı suçlarından sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti.