birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

Zelenski’den “aday ülke” yorumu: Bu bir zafer, 30 yıl bekledik

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, AB’nin ülkesine “aday ülke” statüsünü vermesini “zafer” olarak nitelendirerek 30 yıl beklediklerini dile getirdi.

DÜNYA 24.06.2022 10:41
Zelenski’den “aday ülke” yorumu: Bu bir zafer, 30 yıl bekledik
Abone Ol google-news

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderlerinin, Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü vermesini bir "zafer" olarak değerlendirdi.

Zelenski, Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü verilmesi kararına ilişkin Instagram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, "Bu bir zaferdir. 120 gün, 30 yıl bekledik" ifadelerini kullandı.

Ülkesinin geleceğinin AB'de olduğunu belirten Zelenski, "Bu, Ukrayna ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde benzersiz ve tarihi bir andır. Ukrayna'nın geleceği AB'de" dedi.

Ülkesinin Rusya'ya karşı savaştığını hatırlatan Zelenski, bir yandan zaferi elde etmek, diğer yandan AB üyesi olmak için durmadan çalışacaklarını kaydederek "Ama kesinlikle kazanacağız" diye konuştu.

AB LİDERLERİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Öte yandan AB liderlerinin Brüksel'deki zirve toplantısına video konferans yoluyla hitap eden Zelenski, Ukrayna'yı destekleyen tüm liderlere teşekkür etti.

Söz konusu kararın, bugün Rusya'ya karşı kendini savunan Ukrayna'ya destek vermek anlamına geldiğini söyleyen Zelenski, "Devletimizin 30 yıllık bağımsızlığı için Ukrayna için en önemli kararlardan biri ancak bu karar sadece Ukrayna için geçerli değil. Bu, Avrupa'yı güçlendirmeye yönelik" ifadelerini kullandı.

AB ülkelerinin liderleri, bugün Ukrayna ve Moldova'ya "aday ülke" statüsü verilmesini kararlaştırmıştı. Karar, AB liderlerinin Brüksel'deki zirve toplantısı devam ederken açıklanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol