birgün

12° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 10.09.2020 17:34

Zeydan Karalar: Adana'nın lehine iş yapmaya çalıştıkça engellemeye çalışıyorlar

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Meclis'te çıkan kavga hakkında yaptığı açıklamada, "Adana’nın lehine iş yapmaya çalıştıkça, bunu engellemek istiyorlar. Tamamen Adana’nın lehine getirdiğimiz iki madde bu. Bunu ertelemek, gündeme getirmemek, geçmesini engellemek kimin faydasına. Bu olsa olsa Zeydan Karalar iş yapmasın anlamını taşır" dedi.

Zeydan Karalar: Adana'nın lehine iş yapmaya çalıştıkça engellemeye çalışıyorlar

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı 3. Oturumu'nda çıkan kavga hakkında açıklamalarda bulundu.

Adana’nın lehine olan çok önemli iki gündem maddesinin söz konusu olduğunu belirten Karalar, "Biri; arkadaşlarımızın yazdığı bir projeden dolayı 6 milyon dolarlık bir hibe kazanıldı. Yalnız ILO bir kooperatife üye olmayı şart koştu. Diğeri de; biliyorsunuz NATA firmasıyla önceden 598 milyonluk bir ihale anlaşması yapılmış 21 B ile. Bunu karşılıklı feshetme kararı aldık. Bunun için de belediyenin mali durumlarından dolayı gayrimenkul önerdik arkadaşlarımıza. Gayrimenkullerin normal fiyatlarının çok üzerindeydi yaptığımız öneri. Karşılıklı mutabakata varıldı. Geçen ay mecliste bunları geçirecektik" dedi.

"KARŞI TARAF SALDIRIYA KALKTI"

"Cumhur İttifakı üyesi arkadaşlarımız, ‘Bunu gelecek aya alalım, bir ay daha inceleyelim ve Meclis'ten geçirelim’ dediler. Meclis tutanaklarında var bunlar. Kamuoyuyla paylaşacağız" diyen Karalar, şöyle devam etti:

"Fakat bir ay geçmesine ve bu işlerin süreli olmasına rağmen bu ay da Meclis'e gelemedi. Biz de 6 milyon dolarlık hibeyi kaçırmamak ve Adana açısından son derece kazançlı olacak olan, gayrimenkul mübadelesiyle borcu kapatarak, bir firmayla fesih gerçekleştirmek için kanunun belediye başkanına verdiği yetkiye dayanarak ilgili maddeleri gündeme aldık. Oylama yaptık ve vicdanlı Meclis üyelerine teşekkür ediyorum; Adana’nın çok lehine iki madde olduğu için oy çokluğuyla geçti. Bundan rahatsız olan bazı arkadaşlar biraz agresif davrandılar. Bunun üzerine yerinden kalkan bir arkadaşımız, ‘Gereksiz bağırıyorsunuz, oturun’ diye müdahale etmeye kalkınca, karşı taraf da saldırıya kalktı."

zeydan-karalar-adana-nin-lehine-is-yapmaya-calistikca-engellemeye-calisiyorlar-779361-1.

"GÖRÜNTÜLERİN TAMAMINI PAYLAŞACAĞIZ"

"Bizim arkadaşlarımızın darbesiyle bir belediye başkanının dişinin kırıldığı iddia ediliyor ama biz görüntüleri paylaştığımızda bizatihi kendi arkadaşı tarafından darbeye maruz kaldığı görülecektir" diyen Karalar, "Tabii ki halkın doğru bilgilendirilmesi konusunda biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu görüntülerin tamamı basınla paylaşıldığında siz de göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Adana’yı düşünen kimsenin bugünkü iki maddeye hayır demeyeceğini aktaran Karalar, "Birisi yaklaşık 45-50 milyonluk hibe kaynağı olması açısından, biri de belediyeyi 40-50 milyon liralık faizden kurtaracak, yürümeyen bir işten Adana’yı kurtarmakla ilgili maddeler. Bir önceki ay, ‘Gelecek ay bunları Meclis'ten geçireceğiz Başkan’ demelerine rağmen, bu ay bunu Meclis'e getirmeme konusunda bir direnç oluştu. Biz de bu iş zamana sarih olduğu için bu ay resen getirdik ve maddeler geçti. Durum budur. Kamuoyunun bilgisine bütün açıklığıyla arz ediyoruz" diye konuştu.

zeydan-karalar-adana-nin-lehine-is-yapmaya-calistikca-engellemeye-calisiyorlar-779362-1.

"ENGELLEMEK İSTİYORLAR"

Zeydan Karalar, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

Özellikle Meclis üyesi Vedat Gündoğan’ın Adana’nın önünü tıkadığını dile getirdim. 45-50 milyon hibe alacağız, bunun neresi kötü? Vedat Gündoğan Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ekonomik şartlarının çok kötü olduğunu kendisi de beyan etti zaten. Her şeye rağmen biz barışçıl ve Adana’nın lehine iş yapmaya çalıştıkça, bunu engellemek istiyorlar. Yaklaşık 100 milyon alacağı var firmanın. Biz bunun karşılığında 70 milyon edecek gayrimenkul öneriyoruz. Oradan yaklaşık 30 milyon belediyenin kârı olur. Ayrıca bunu yapmazsanız, para olarak bunu ödemek zorunda kalırsanız en az 30 milyon da vade farkı ister. Adana’yı 60 milyon lira daha zarara sokmak olmaz. Tamamen Adana’nın lehine getirdiğimiz iki madde bu. Bunu ertelemek, gündeme getirmemek, geçmesini engellemek kimin faydasına. Bu olsa olsa Zeydan Karalar iş yapmasın anlamını taşır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız