birgün

17° AÇIK

SİYASET 06.09.2020 11:46

Zeynep Altıok Akatlı'dan Muharrem İnce’ye ‘Madımak’ tepkisi

Eski CHP Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, CHP'li Muharrem İnce'nin Madımak Oteli’nde katliamcıların isimlerinin de yer aldığı "anı köşesi"ne karanfil bırakmasına tepki gösterdi.

Zeynep Altıok Akatlı'dan Muharrem İnce’ye ‘Madımak’ tepkisi

Madımak’taki katliamda babasını yitiren eski CHP Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, ‘Bin Günde Memleket Hareketi’ni Sivas’tan başlatan CHP’li Muharrem İnce’yi eleştirdi.

Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen Madımak Oteli’ni ziyaret eden İnce, burada anı köşesine karanfil bırakmış, “27 yıl önce Madımak’ta insanlık yakıldı. Geçmişi değiştirmek mümkün değil ama yaşadığımız büyük acılardan ders alarak geleceğin Türkiye’sini kurmak mümkün” ifadelerine yer vermişti. Söz konusu anı köşesinde, 33 aydının ve iki otel görevlisinin öldürülmesinde rol oynayan iki saldırganın da isminin yer alması, daha önce tepkilere neden olmuştu.

Zeynep Altıok Akatlı, İnce’nin anı köşesine karanfil koymasını eleştirdi. Akatlı sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, “Sayın Muharrem İnce Sivas’ta yıllardır katillerimizin adının kaldırılması için mücadele verdiğimiz sözde anı köşesine karanfil koyarak ‘memleket turuna’ başlamış. Katillerin özel afla serbest kalmasına uzanan 27 yıllık adaletsizlik bu normalleştirmeden güç alıyor. Değişim ve adalet için siyasetin sıradanlıktan kurtulması gerek. Göstermelik simgesel bir ziyaret yerine neyle karşı karşıya olduğumuzun bilincinde, neyle mücadele ettiğini bilerek mesaj veren topluma da örnek olacak bilinç ve farkındalık olmalı” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız