birgün

20° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 02.12.2020 11:26

Zeynep Altıok Akatlı yeniden hâkim karşısında

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve 26. Dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı yeniden hâkim karşısına çıkıyor. Duruşma 3 Aralık (yarın) günü Urla 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Zeynep Altıok Akatlı yeniden hâkim karşısında

BİRGÜN EGE

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve 26. Dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı yeniden hâkim karşısına çıkıyor. Akatlı'nın, sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılandığı davadan beraat etmesinin ardından, 20 gün sonra aynı suçlama ile yeni bir dava açıldığı bildirildi.

Zeynep Altıok Akatlı için hazırlanan yeni iddianamede beraat ettiği sekiz tweet’ten biri dışarıda tutularak yeni bir araştırma raporu hazırlanması dikkat çekti.

Duruşma ise 3 Aralık(yarın) Urla 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Konu ile ilgili olarak Akatlı tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla hâkim karşısına çıkarak beraat ettiğim 19 Aralık 2019 tarihinden 20 gün sonra düzenlenen yeni bir dosya ile aynı suçtan yani "cumhurbaşkanına hakaretten" yargılanıyorum.

Beraat ettiğim davada, iddianame sözlü talimatla hakkımda hazırlanan “araştırma raporu”nda yer alan sekiz tweet üzerinden düzenlenmişti. Görülüyor ki beraat ettiğim iddianamede yer alan tweetlerden sadece bir tanesi dışarıda bırakılarak aynı tweetler yine bir “araştırma raporu” ile geriye dönük olarak yapılan inceleme, özel bir arayış ve uğraşıyla belirlenen elli tweet daha eklenerek yeni bir iddianameye dönüştürülmüş.

3 Aralık günü yapılacak duruşmaya pandemi koşulları nedeniyle il başkanımız, genel başkan yardımcılarımız, milletvekillerimizle ve örgütümüzle birlikte katılacağız.

Geçen duruşmada olduğu gibi tüm ilçelerimizden, hatta başka illerden gelen yol arkadaşlarımın, sivil toplum temsilcilerinin, örgütümüzün yanımda olduğunuzu biliyorum. Ancak içinden geçtiğimiz süreçte benim için en önemli ve öncelikli olan hepinizin sağlığı. Bu nedenle duruşmadan sonra bir açıklama yapacağım. Güvenle ve sağlıkla kalın...”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol