birgün

15° AÇIK

Zeytinli Rock Festivali'nin yasaklanmasında Vali Şıldak topu şirkete attı

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Zeytinli Rock Festivali'nin İslamcı derneklerin şikayeti üzerine değil, organizasyon şirketinin tuvalet ve güvenlik gibi asgari şartları yerine getirmediği için iptal edildiğini söyledi. Yasalara göre hareket ettiklerini söyleyen Şıldak, yaşam tarzına müdahale gibi bir durumun da söz konusu olmadığını iddia etti.

GÜNCEL 20.08.2022 11:33
Zeytinli Rock Festivali'nin yasaklanmasında Vali Şıldak topu şirkete attı
Abone Ol google-news

Balıkesir'de düzenlenecek olan ve gerici grupların şikayeti üzerine Burhaniye Kaymakamlığı tarafından 'güvenlik' bahanesiyle Zeytinli Rock Festivali'nin yasaklanmasının yankıları sürerken AKP'ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi yazarı Melih Altıok'a yaptığı açıklamalarda topu organizasyon şirketine attı.

Şıldak, yasak kararında İslamcı derneklerin şikayetinin değil festivali düzenleyecek organizasyon şirketinin 'tuvalet, güvenlik gibi asgari şartları bile yerine getirmemesinin' etkili olduğu iddiasında bulundu.

Altıok yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Şıldak tamamen yasalara göre hareket ettiklerini, yaşam tarzına müdahale gibi bir durumun söz konusu olmadığını söylüyor. İlde her yaz olduğu gibi pek çok festival ve konserin yapıldığını ve planlandığını, hepsine de destek verdiklerini anlatıyor.

Organizasyon şirketinin diyalog yerine ayrıcalık talebinde ısrarcı olduğunu, tartışmayı politik zemine çektiğini, bu yüzden de sürecin kilitlendiğini ve yargının devreye girdiğini söylüyor.

Vali kararın ildeki bazı derneklerin şikâyeti üzerine alınıp alınmadığına dair sorumu da kesin bir dille yanıtladı...

Şikâyet üzerine değil, şirketin tuvalet, güvenlik vb. asgari şartları bile yerine getirmediğinin saptanması üzerine devreye girmişler. İçişleri Bakanlığı müfettişleri de söz konusu şirketin etkinlik için gerekli ruhsatlara sahip olmadığını saptamış.

Herkes yasalara uymak zorunda. Yerel yöneticilerin, mülki idarenin böylesine bir organizasyon için barınma, tuvalet gibi temel koşulları talep etmesi de gayet normal. Bu asgari şartların yerine getirilmesi, festivale yatılı gelen gençler kadar ilçe sakinleri için de bir hak.

Bu söylenenlere sanırım kimsenin itirazı olmaz. Ne var ki gelenekselleşen bu festivale katılmak, eğlenmek de gençlerin hakkı.

Büyükşehirin ve ilçe belediyelerinin işbirliğine gidip eksiklikleri rahatlıkla giderebileceğini düşünüyorum. İçki satışı ve güvenlik standartları gibi konularda da zaten yasaların ne dediği ortada. Polis, jandarma, zabıta birkaç gün boyunca eksiksiz bir denetimle potansiyel sorunları en aza indirgeyebilirlerdi.

Eğer bu noktada şirket hâlâ uzlaşmaz tavrını sürdürürse ve ayrıcalık talebinde ısrar ederse de sorumlusu kendileri olurlardı. Şu an itibarıyla kamuoyundaki algının tam tersi olduğu ortada"

NE OLMUŞTU?

Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, biletleri çok önceden satışa çıkan Zeytinli Rock Festivali'ni 'kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması' bahanesiyle yasaklamıştı.

Yasak kararında gerici, İslamcı derneklerin etkili olduğu söylenmişti.

Karara tepki gösterilmesinin ardından yasaklanan Zeytinli Rock Festivali'nin 22-25 Eylül tarihleri arasına ertelendiği duyurulmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol