birgün

21° AÇIK

Ziraat Katılım, kur korumalı hesaplar için dinen ‘İcazet Belgesi’ verdi!

Ziraat Katılım Bankası’nın ilahiyatçılardan oluşan Danışma Komitesi, kur korumalı TL mevduat hesapları için “İslami Finans İlke ve Esasları’na uygun görülmüştür” diyerek ‘İcazet Belgesi’ verdi. “Elbette en doğrusunu Allah Teala bilir” cümlesiyle son bulan ‘İcazet Belgesi’, belgede imzası bulunan ilahiyatçı Prof. Dr. Süleyman Kaya tarafından teyit edildi.

EKONOMİ 30.12.2021 15:27
Ziraat Katılım, kur korumalı hesaplar için dinen ‘İcazet Belgesi’ verdi!
Abone Ol google-news

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Aralık gecesi duyurduğu kur korumalı TL vadeli mevduat hesaplarıyla ilgili Ziraat Katılım Bankası tarafından tartışılacak bir adım atıldı.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Ziraat Katılım da harekete geçerek üç ilahiyatçıdan oluşan Danışma Kurulu’ndan “Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılım Hesabı” için dinen ‘İcazet Belgesi’ aldı.

‘İcazet Belgesi’nde şu ifadeler yer aldı:

"Bu İcazet Belgesi, Ziraat Katılım nezdinde müşterilerin açacağı Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılım Hesabı ürünü için düzenlenmiştir. Kur Korumalı TL Katılım Hesabı; yurt içi yerleşik gerçek kişilerin döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının ‘Kur Korumalı TL Katılma Hesaplarına’ dönüşmesi ya da Türk lirası cinsinden tasarruflarının ‘Kur Korumalı TL Katılma Hesabına’ dönüşmesi halinde kullanılacak hesabı ifade etmektedir. Söz konusu hesabın özellikleri ve işleyişi aşağıdaki şekilde olacaktır:

-Müşterilere ‘Kur Korumalı TL Katılma Hesapları’ açılacaktır.

-Kur Korumalı Katılma Hesabı yüzde 90/10 kar paylaşım oranı ile açılacaktır. Bununla birlikte banka ihtiyaç duyulması halinde bütün kar müşteri hesabına yansıtılabilecektir.

-Hesaba vade günü haricinde para yatırma işlemi gerçekleştirilemeyecektir.

-Hesabın vadeden önce kapatılmaması esastır.

‘Kur Korumalı TL Katılma Hesapları’ karşılaşılan olağanüstü durum sebebiyle kamu yararı dikkate alınarak maslahat ilkesi çerçevesinde değerlendirildiğinden İslami Finans İlke ve Esasları’na uygun görülmüştür.

İşbu İcazet Belgesi, genel olarak Ziraat Katılım Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Ürünü hakkında düzenlenmiş olup ürün özelinde verilmiştir.

Elbette en doğrusunu Allah Teala bilir."

ziraat-bankasi-kur-korumali-hesaplar-icin-dinen-icazet-belgesi-verdi-961645-1.ziraat-bankasi-kur-korumali-hesaplar-icin-dinen-icazet-belgesi-verdi-961646-1.

PROF. KAYA, BELGEYİ TEYİT ETTİ

ANKA Haber Ajansı'nın ulaştığı Ziraat Katılım Danışma Komitesi yetkilisi Mehmet Odabaşı, Prof. Dr. Süleyman Kaya, Prof. Dr. Necmettin Kızılkaya imzasıyla yayınlanan belgenin doğruluğunu teyit etti.

Ayrıca, Danışma Komitesi Başkan Vekili Prof. Dr. Süleyman Kaya da ANKA muhabirinin sorusu üzerine belgenin doğru olduğunu bildirdi.

Kaya, “Belgenin son hali hazırlanıyor, revize edilmiş olacak, daha detaylı açıklamaların olduğu bir belge yayınlanacak” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol