birgün

14° AÇIK

Zırhlı araçların sebep olduğu ölümler için araştırma önergesi

HDP Diyarbakır Milletvekili Uca, Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde zırhlı araçların sebep olduğu ölüm olaylarının incelenmesi için araştırma önergesi verdi

GÜNCEL 22.06.2017 13:14
Zırhlı araçların sebep olduğu ölümler için araştırma önergesi
Abone Ol google-news

BİRGÜN / ANKARA

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, "Kürt coğrafyasında zırhlı araçların sebep olduğu ölümlerin" araştırılmasını istedi.

HDP’li Uca, TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesinde, son bir yıl içerisinde zırhlı araçların çarpması ve kaza yapması sonucu yaşamını yitiren yurttaşların tespit edilmesini istedi.

15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından OHAL’in ilan edilmesiyle Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kentlerde zırhlı araçların çarpması sonucu sivil can kayıplarının sıkça yaşanmaya başladığına dikkati çeken Uca, konunun detaylıca incelenmesini istedi.

Örneklerle zırhlı araçların sebep olduğu ölümler

Önergesinde, zırhlı araçların sebep olduğu can kayıplarından örnekler veren Uca, şu ifadeleri kullandı:

“Lice-Bingöl yolunda 19 Haziran günü özel harekatçıları taşıyan midibüsün çarptığı araçta 2 yurttaş yaşamını yitirmiş, 18 kişi de yaralanmıştır. Hayatını kaybeden bu sivillerin taziyesine giden yakınları da sonraki gün, Lice’ye bağlı Fis ovasında polise ait zırhlı aracın çarpması sonucu Mahmut Öner (74), MevlütDağtaş (64), AbdulhamitDağtaş (63), Fikri Demirbaş (53) ve Zeynep Demirbaş (76) hayatını kaybetmiştir. Lice’de 14 Haziran günü ise Pakize Hazar adlı kadın, sokak ortasında polise ait zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmiştir. 2016 yılının Nisan ayında, Diyarbakır’ın Ofis semtinde ise zırhlı aracın çarpması sonucu 55 yaşındaki Hatun Elhuman hayatını kaybetmiştir.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 9 Şubat’ta 7 yaşındaki Berfin Dilek, zırhlı polis aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmiştir. Van’da 28 Nisan’da zırhlı polis aracının çarptığı 2 yurttaştan Sami Uçan kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiştir. Yine, Van merkez İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi'nde, 30 Ağustos’ta evinin bahçesinde otururken zırhlı araçtan etrafa açılan ateşle başından vurulan Mustafa Duman (17) ağır yaralanmış, 7 Eylül’de hayatını kaybetmiştir. Van merkezde ise, 24 Temmuz günü İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde kirpi tipi zırhlı aracın ezdiği 4 yaşındaki Taha Kılıç, hayatını kaybetmiştir.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Nisan gecesi polisin kullandığı Alman panzeri, bir evin duvarını yıkarak içeri girmiş, aracın çarptığı odada uyuyan 7 yaşındaki Muhammet ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım kardeşler hayatını kaybetmiştir. Şırnak'ın İdil ilçesinde ise, 21 Mart günü Cizre’ye giden sivil bir otomobile Ejder tipi zırhlı araç çarpmış, kazada otomobilde bulunan Okan İnce, Bahadır Beyazlıoğlu ve ismi öğrenilemeyen bir kişi yaşamını yitirmiştir. Cizre’de 24 Ekim 2016’da ise, evlerinin bulunduğu sokakta oynarken zırhlı polis aracı Hakan Sarak adlı 5 yaşındaki çocuğu ezmiş, Sarak hayatını kaybetmiştir.

Siirt-Batman yolu üzerinde polislerin arama noktasında 4 Mart günü zırhlı aracın geri geldiği sırada telefonla konuşan Kerem Arslan isimli yurttaş aracın altında kalarak yaşamını yitirmiştir. Yüksekova çarşı merkezinde 8 Ekim 2016 günü Kobra tipi zırhlı araçtan açılan ateş sonucu Aydın Tümen, Serhat Buldan, Rahmi Sefalı ve Nejdetİşözü isimli yurttaşlar yaşamını yitirmiştir. Benzer şekilde, Yüksekova’da 18 Temmuz günü Xirvatê (Büyükçiftlik) beldesinde 55 yaşındaki Sürmi İnce, zırhlı askeri araçtan açılan ateşle hayatını kaybetmiştir. Dersim'in Seyid Rıza Meydanı'nda ise, 6 Eylül 2016’da Kobra tipi zırhlı araç Naciye Özdemir adlı 71 yaşındaki kadını ezerek hayatını kaybetmesine neden olmuştur.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun