birgün

0° HAFİF KAR DUŞU

Ziya Selçuk, LGS için alınan tedbir ve kararları açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamasında, EBA'dan uzaktan eğitimin yaz boyunca devam edeceğini açıkladı. Selçuk ayrıca LGS için alınan tedbir ve kararları da açıkladı

EĞİTİM 16.06.2020 12:25
Ziya Selçuk,  LGS için alınan tedbir ve kararları açıkladı
Abone Ol google-news

24 TV'de açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Geçen yıl 3870 okulda sınav yapmıştık. Bu yıl 18 bin okula çıkardık. 5 kat artış var" dedi.

Selçuk'un açıklamalarından satırbaşları şöyle:

LGS'de alınan önlemler: 45 dakika bir ara var. O ara için de gerekli tedbirler alındı. Çocuklarımızın dışarı çıkması, içeri girmesi halinde maske ihtiyacı tekrar doğabilir.

Gözetmenler cerrahi eldiven giymek zorunda.

Soru kitapçıklarını öğrencilerimize vermeyeceğiz. Karmaşayı istemiyoruz. 22 Haziran Pazartesi günü okullardan alabilirler.

Geçen yıl 3870 okulda sınav yapmıştık. Bu yıl 18 bin okula çıkardık. 5 kat artış var.

Öğrenciler sınav başladığında maskeyi çıkarabilirler.

31 Ağustosta başlayacak 3 haftalık eğitim zorunlu mu olacak?: 31 Ağustos zorunlu. Devlet ile birlikte başlamak zorunda. Öncesinde özel eğitim kurumu ister başlar ister başlamaz.

Tam gün eğitim yapan okullarımız duruma göre ikili öğretime geçebilir.

Okullarda maske takılacak mı?: Okullar açıldığı zamanki tabloya göre karar verilecek.

Yeni öğretmen atamaları olacak mı?: 6-25 Temmuz tarihleri arasında sözlü sınavlar yapılacak, bir problem çıkmazsa. Atama sonuçlarını da 1 Eylül'de gerçekleştireceğiz.

EBA eğitimi: EBA üzerinden uzaktan eğitim yaz tatili süresince de sürecek.

2000'in üzerinde saat yayın yaptık. 93 branşta 674 öğretmen görev yaptı. Ders dışı etkinlikler de yapıldı. 7 milyondan fazla öğrenci EBA'da bulundu. 1 milyon 30 bin öğretmen EBA üzerinden faaliyette bulundu.

Meslek liseleri: En çok önemsediğimiz 2-3 konudan bir tanesidir. Geldiğimiz günden beri sürekli 'mesleki eğitim' diyoruz. 53 sektörün her biriyle ayrı ayrı çalışmalar yaptık. Bize '11-12 madde var. Bunlar hayata geçerse o zaman büyük sıçrama olacak' dendi. Bunların tamamına yakınını hayata geçirdik. Mesleki eğitim konusunda büyük bir ekosistem oluşturuyoruz.

Bu sürecin meyvelerini toplamaya başladık. LGS'de geçen yıl yüzde 1'lik dilimden bizim okullarımız öğrenci aldı. Bunun meyvelerini daha da toplayacağız dedik. Bu yaptırımlar Korona döneminde işimize yaradı. İnanılmaz mutlu olduk. Bu çalışmalar için çok yorulduk ama birden bire de bu yatırımların işe yaradı. Meslek liselerinde ihracat konuşuyoruz artık.

Sorular zor mu olacak? Biz kontenjanı bu yıl %50 civarında artırdık. Normalde arttırmamamız lazım. Hem öğrenci sayısında kısmi artış vardı hem de veli ve öğrencileri rahatlatmak için bu okulların kapasitelerini büyüttük. Bir rahatlama oldu şimdi. Soru zor da olsa kolay da olsa, bu kontenjana girecek öğrenci sayısı belli. Bizim zor-kolay sorumuz olmaz. Biz neden örnek sorular yayınlıyoruz? Uluslararası standarta sahip soru diyoruz. Sınavda görüp şaşırmasın diye binlerce soru yayınlıyoruz. Hafta sonu da EBA TV'den yardımcı oluyoruz. Böyle bir hizmet gerçekten yoktu.

Karne: Dijital olarak karneyi alacak öğrenciler. En az risk neredeyse biz oradayız.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun