Zonguldak'ta kaçak kömür ocağında 25 Şubat’ta meydana gelen göçükte, aralarında akrabasının da olduğu Ümit Kurt ve Kadir Ulama'nın hayatını kaybetmesi sonucu tutuklanan ocak sahibi Mustafa Kurt'a ceza inidirimi uygulandı. Kurt, 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırıldı.

Zonguldak’ta, 2 işçinin öldüğü kaçak ocağın sahibine ‘takdir indirimi’ uygulandı

Kilimli’de ruhsatsız işletilen kömür ocağında meydana gelen göçükte, 2 işçinin hayatını kaybetmesi nedeniyle tutuklanan maden sahibi Mustafa Kurt, 'bilinçli taksirle ölüme neden olma' suçundan takdir indirimi uygulanarak 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırıldı.

Zonguldak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Kurt, SEGBİS ile katılırken, maden ocağında hayatını kaybedenlerin yakınları, avukatlar ve sanığın yakınları salonda hazır bulundu.

SAVCI, CEZA TALEP ETTİ

Bilirkişi raporlarında Mustafa Kurt’un, asli kusurlu olduğu belirtilirken mütalaasını açıklayan savcı, soruşturma kapsamında daha önce tahliye edilen M.U.’nun beraatini, Mustafa Kurt’un ise ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan cezalandırılması talep etti.

“BEN 8 AY YATTIM, HİÇBİR SUÇUM YOK”

Mütalaaya karşı söz verilen Ümit Kurt’un eşi F.K., M.U.’nun ocağın sahibi olmadığını, Mustafa Kurt’un ocak sahibi olduğunu söyleyerek cezalandırılmasını istedi. Mustafa Kurt ise "Ben 8 ay yattım. Hiçbir suçum yok. Beraatimi talep ediyorum. Ayrıntılı beyanları avukatım verecek" diye konuştu.

“BİLİNÇLİ TAKSİRLE OLMADIĞI AÇIKTIR”

Sanık avukatı, "Müvekkilim, işçi ve malzemelerin temini, bunların ödemelerinin sağlanması, ocaktan çıkarılan kömürün satılması hususunda tam ve tek yetkili olmadığı bizce sabittir. Akrabası Ümit Kurt’un teklifiyle kendisinin işletmesini kabul eden müvekkilim asli kusurlu değildir. Bilinçli taksir olmadığı açıktır. İstenmeyen sonuçların oluşmasında müvekkilimin sorumluluğu müteveffalarla eşit düzeydedir. Hüküm kurulup ceza verilecekse de taksir hükümlerinin uygulanmasını, müvekkilin tahliyesini talep ediyorum" dedi.

SANIK KURT’UN YAKINLARI, ÜMİT KURT’UN EŞİNİN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

Mahkeme heyeti, Mustafa Kurt hakkında '2 kişinin ölümüne neden olmak'tan 6 yıl, bilinçli taksir olduğu için artırım yapılarak 8 yıl hapis cezasına hükmetti. Kurt’un cezası, takdir indirimi ile 6 yıl 8 aya indirilirken tutukluluk halinin devamına karar verildi. M.U.’nun ise beraatine karar verildi. Duruşma çıkışı sanık Mustafa Kurt’un yakınları, Ümit Kurt’un eşinin üzerine yürüdü.

NE OLMUŞTU?

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesi Dağbaca mevkisinde 25 Şubat’ta yapılan denetimlerin ardından, iddiaya göre, 11 kaçak göçmenin çalıştığı madenin girişi patlatılarak, ocak kapatıldı. Göçmenler ise sınır dışı edilmişti.

Kadir Ulama ile Ümit Kurt ve diğer işçiler, ruhsatsız olarak işletilen ocağı olay günü tekrar açmaya çalışmış Girişi temizleyip içeri girdikleri sırada Kurt ve Ulama, göçük altında kaldı. Ekiplerin çalışmasıyla 2 madencinin cansız bedenine ulaşılmıştı. Soruşturma kapsamında ocak sahibi olduğu öne sürülmüş, Mustafa Kurt ve M.U., gözaltına alınarak sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

(DHA)