Müziği ruhumuza işleyecek kadar dokunaklı bir sanatçıyla, Ayser Vançin ile bir konserde  karşılaşıp müziklerini o boyutta dinleme şansını yakalamanızı öneririm...


Bu pazar siz değerli okuyucularıma, 2003 yılından bu yana Paris’in yetenekli komedyeni ve şarkıcısı  Mathieu Chardet ile çalışmalarını sürdüren, halen Cenevre’de yaşayan bestecilerimizden  solist müzisyen besteci Ayser Vançin’i tanıtmaya çalışacağım.
Sanatçı son dönemlerde pek çok etkinliğin oluşum süreçlerinde aktif görev üstlenerek sanatsal birikimlerini sahneye taşımaya devam ediyor.
Daha geçen hafta ‘Nâzım  Hikmet’  şarkılarından bir kısmını ve Aragon, Verlaine, Supervielle, gibi şairlerinden oluşan şarkı programını, Cenevre Crève-Coeur Tiyatrosu’nun davetlisi olarak yorumlaması çok sayıda sanatseverden alkış almıştı.
Uzun süren mesleki çalışmalarından sonra meslek yaşantısını taçlandıracağı etkinlikler dizisinde, Evrensel Fransız ve Türk şair ve yazarlarının eserlerinden sahnelediği tarihi ve mitik “Orient Express” Paris-İstanbul oyunu ise, hem Cenevre’de hem Fas Marakes Uluslararası Tiyatro Festivali’nde olumlu eleştiriler aldı. 
Ayrıca bu gösteri,  ‘Nâzım  Hikmet’ in şiirlerinden oluşturarak bestelediği ‘Nâzım Hikmet şarkıları’ programı olarak, Marmaris, Adana, Bartın Festivallerinde tanıtılmıştı.
Nâzım Hikmet’in yaşamını  izleyen ‘Sürgünden sürgüne (fransızcası D’EXIL EN EXIL)’ isimli müzikli tiyatro yapıtı Uluslararası Ankara, Bartın Festivalleri’ne, 2008 ‘Paris Baharı’ ve Fas’ta Marakeş Uluslararası Tiyatro Festivallerine katılmış. Lyon’da da tanıtılan yapıt, 2009’da İstanbul’da Müjdat Gezen Tiyatrosu’nda oynanmış. Yanısıra Cenevre Türk günü’nün davetlisi olan bu oyun 2010’da hem İsviçre’de hem Fransa’da ‘Türk Mevsimi’nde oynanacak.
Sanatçı Ayser Vançin’in önümüzdeki hafta ki programı da yoğun, Fransa’da yine Türk Mevsimi çerçevesinde ve Nancy şehrinin davetlisi olarak 17 ve 18 aralıkta müziklerini yaptığı Nâzım  Hikmet’in şiirsel masalı ‘Sevdalı Bulut’ sahnelenecek.
Sanatçının özellikle tango özellikli yorumları dinlemeye değer. Eserleri dinlemek için sizlere adresini veriyorum.  www.myspace.com/ayservancin
Ayser Vançin uygun bir zamanda İstanbul’a gelerek Aziz Nesin Vakfı yararına bir konser vermeyi de düşünüyor.
Müziği ruhumuza işleyecek kadar dokunaklı bir sanatçıyla, Ayser Vançin ile bir konserde  karşılaşıp müziklerini o boyutta dinleme şansını yakalamanızı öneririm.