Anne Nurgül Göksu, Kahramanmaraş’taki Ezgi Apartmanı enkazında oğlu, gelini ve 6 aylık torununu bulmak için günlerce enkaz başında bekledi. Onların cenazelerini toprağa verdikten sonra enkazda delil nöbetine başladı. 40. günde kesik kolonu buldu. Bu kolonla ilgili rapor çıktı: Binanın statiğini etkilediği düşünülüyor.

Abone Olgoogle-news
Delilleri anne buldu

Nurgül Göksu, oğlu Ahmet Can’ı büyük zorluklarla büyüttü. Dantel işleyerek, mantı, içli köfte yapıp satarak onu hukuk fakültesinde okuttu. Ahmet Can Zabun da arkadaşları tatile giderken oto yıkamacıda, akaryakıt istasyonlarında, kırtasiyede çalışıyordu. Diplomasını aldığında anne-oğul çok mutluydular, hayallerine kavuşmuşlardı.

Nurgül Göksu ve oğlu Ahmet Can Zabun mezuniyet töreninde çok mutluydu.Nurgül Göksu ve oğlu Ahmet Can Zabun mezuniyet töreninde çok mutluydu.Nurgül Göksu ve oğlu Ahmet Can Zabun mezuniyet töreninde çok mutluydu.

Ahmet Can Zabun memleketi Maraş’ta avukatlık yapıyordu, meslektaşı olan Nesibe Kaya ile evlendi. Deprem felaketinden 6 ay önce bebekleri Asude dünyaya gelmişti. Bir ofis açmaya hazırlanıyorlardı.

Ahmet Can ve Nesibe’nin 6 ay önce kızları Asude dünyaya geldi. Ezgi Apartmanı’nda Kervancıoğlu’nun kiracısıydılar.Ahmet Can ve Nesibe’nin 6 ay önce kızları Asude dünyaya geldi. Ezgi Apartmanı’nda Kervancıoğlu’nun kiracısıydılar.Ahmet Can ve Nesibe’nin 6 ay önce kızları Asude dünyaya geldi. Ezgi Apartmanı’nda Kervancıoğlu’nun kiracısıydılar.

Zabun çifti, Merkez OnikiŞubat İlçesi’nde, Alparslan Türkeş Bulvarı’ndaki Ezgi Apartmanı’nın 7. katındaki daireye evlendikleri gün, 30 Kasım 2021’de taşınmışlardı. 8 katlı binanın zemin dükkanında Kervan isimli bir pastane vardı. Maraş’ta 4 şubesi olan pastanenin sahibi, şehrin tanınmış iş insanlarından Sami Kervancıoğlu’ydu. AKP’ye yakın iş insanı Sami Kervancıoğlu, 2019’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı seçilmişti.

Sami Kervancıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilal Erdoğan, bakanlar ve AKP’nin yöneticileriyle bol bol fotoğrafları var.Sami Kervancıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilal Erdoğan, bakanlar ve AKP’nin yöneticileriyle bol bol fotoğrafları var.Sami Kervancıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilal Erdoğan, bakanlar ve AKP’nin yöneticileriyle bol bol fotoğrafları var.

Sami Kervancıoğlu, 1997’de tamamlanan 16 daireli apartmandan 2003’ten itibaren 9 daire ve dükkanı satın almıştı. Ahmet Can ve Nesibe Zabun çifti de onun kiracısıydı.

2018-2019’da Kervan Pastanesi, yanındaki kapıcı dairesini de almıştı ve hummalı bir tadilatla genişliyordu. Sürekli beton kırılıyordu ve apartmandakiler gürültüden rahatsızdı. Ancak çevresi kapatılan ve inşaatta yapılanları kimse göremiyordu.

DİLEKÇEDEKİ ENDİŞE

Apartmanın yöneticisi Mustafa Doğruoğlu, 2021’de binanın ısınma sistemi için anlaştığı firma yetkilileriyle kazan dairesine girdi. Firma yetkilileri binanın ana taşıyıcı sistemi kolon, kiriş ve perde duvarların tahrip edildiğini söyledi ve “Binanızı kontrol ettirin” dediler.

Mustafa Doğruoğlu, 14 Eylül 2021’de Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bir dilekçe yazarak firma yetkililerinin bu sözlerini aktardı. Dilekçesinde şöyle diyordu:

“… kolonlarda, kirişlerde, perdelerde herhangi bir kesik, kırık gibi farklılıklar varsa bunun irdelenerek gerekli incelemelerin yapılması hususunu arz ederiz.”

Ezgi Apartmanı sakinleri binanın incelenmesini bu dilekçeyle istemişti.Ezgi Apartmanı sakinleri binanın incelenmesini bu dilekçeyle istemişti.Ezgi Apartmanı sakinleri binanın incelenmesini bu dilekçeyle istemişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, apartman yöneticisinin dilekçesine 35 gün sonra yanıt verdi ve şunları yazdı:

“… müdürlüğümüz ekiplerince yapılan incelemeler neticesinde iş yerinin önünde genişletilen yer için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen 3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16. Maddesi hükümleri doğrultusunda yapı kayıt belgesi alındığı, kazan dairesinde ise mimari projeye aykırı bir duruma rastlanılmamıştır.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın cevap yazısında binanın tahrip edilmediği anlatıldı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın cevap yazısında binanın tahrip edilmediği anlatıldı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın cevap yazısında binanın tahrip edilmediği anlatıldı.

İMAR AFFINDAN FAYDALANMIŞ

3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16. maddesi İmar Affı’nı düzenliyordu. Yani bu yanıtla dükkanın kaçak olarak genişletildiği ve imar affına sokulduğu anlaşılıyordu. Bu noktada pastanenin sahibi Sami Kervancıoğlu’nun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile de fotoğrafları olduğunu söylemek gerekiyor.

Sami Kervancıoğlu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la da fotoğrafları var.Sami Kervancıoğlu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la da fotoğrafları var.Sami Kervancıoğlu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la da fotoğrafları var.

Dükkandaki inşaat tamamlandıktan sonra Ezgi Apartmanı’nın altında daha geniş ve gösterişli bir pastane vardı. Adı ‘Kervan Cafe ve Bistro’ olmuştu. İddiaya göre; kolon kesilerek dükkan genişletilmişti. Ayrıca iki kat arasına tabliye kırılarak bir asansör yerleştirilmişti. Perde duvarda havalandırma için iki büyük delik açılmıştı.

Pastanenin eski ve yeni hali.Pastanenin eski ve yeni hali.Pastanenin eski ve yeni hali.

SANİYELER İÇİNDE YIKILDI

Pastanenin tadilatından yaklaşık 1.5 yıl sonra, 6 Şubat 2023 günü saat 04.17’de deprem meydana geldi. Ezgi Apartmanı saniyeler içinde yerle bir oldu. Bina pastanenin olduğu tarafa, caddenin üzerine devrildi. Çevresindeki pek çok apartman ayakta kalmıştı.

Arama kurtarma çalışmaları depremin ikinci günü akşamı başladı. Dilekçeyi veren yönetici Mustafa Doğruoğlu, eşi ve iki çocuğuyla hayatını kaybetti. Enkazda bulunan 37 cenaze hep yataklarındaydı ve bu da binanın hemen çöktüğünü gözler önüne seriyordu.

Anne Nurgül Göksu günlerce enkazın başında oğlu 30 yaşındaki Ahmet Can Zabun, gelini 26 yaşındaki Nesibe Kaya Zabun ve 6 aylık torunu Asude’nin kurtulması umuduyla bekledi. Gözünü ayırmadan baktığı kepçenin torununa değmesinden korkuyordu. Depremin 8. günü oğlu, gelini ve torununun cenazesi yatakta yan yana bulundu. Asude, annesinin kolları arasındaydı.

ENKAZDA ADALET MÜCADELESİ

Nurgül Göksu, oğlu, gelini ve henüz 6 aylık torununu toprağa verdikten sonra bir adalet mücadelesi başlattı. Adalet arayışıyla ayakta duruyordu.

Apartman yöneticisinin verdiği dilekçeyi ve cevap yazısını buldu. Daha sonra pastanedeki tadilat devam ederken ısıtma sistemi için gelen firma yetkililerinin çektiği fotoğraflara ulaştı. Nurgül Göksu, gazetecilere konuşmuş ve pastanenin kolonları kestiğini anlatmıştı, dilekçeyi fotoğrafları Cumhuriyet gazetesinden Kardelen İnce haberleştirmişti. Kervan Pastanesi’nin sahipleri kolon kestikleri iddiasını yalanlıyordu. Ezgi Apartmanı’nın müteahhidi Yakup Aktaş ise yıkıma pastanenin neden olduğunu iddia ediyordu.

Depremden bir ay sonra Nurgül Göksu, enkazın kaldırıldığını duydu ve oraya koştu. Enkazın önünde artık adalet için nöbet tutuyordu. İlerleyen yaşlarına rağmen annesi ve babası da ona eşlik ediyordu. Her sabah saat 06.00’da enkaza geliyorlar ve hava kararana, iş makineleri çalışmayı bitirene kadar kesilen kolon, kiriş ve tahrip edilen perde duvarlardan bir iz, delil arıyorlardı.

Ahmet Can Zabun’un annesi, dedesi ve anneannesi günlerce delillerin yok edilmemesi için enkaz başında bekledi.Ahmet Can Zabun’un annesi, dedesi ve anneannesi günlerce delillerin yok edilmemesi için enkaz başında bekledi.Ahmet Can Zabun’un annesi, dedesi ve anneannesi günlerce delillerin yok edilmemesi için enkaz başında bekledi.

ENKAZDA DELİL NÖBETİ

Nurgül Göksu, pastaneye yapılan asansörün parçalarını enkazda cep telefonuyla görüntüledi. Adalet nöbetinin 15. gününde, 20 Mart 2023’te kepçe fayansları kırarken telefonuyla kayıt yaptı ve alttan bir kolon çıktı. Nurgül Göksu, kesilen kolonu bulduğunu söyleyerek savcılığa haber verdi. Savcılık ve bilirkişi gelerek inceleme yaptı. Telefonuyla çektiği görüntüleri de savcılığa teslim etti.

delilleri-anne-buldu-1142616-1.

İnşaat mühendislerinden oluşan bilirkişinin hazırladığı 24 Mart 2023 tarihli raporda şöyle denildi:

“40 cm çapında, yuvarlak kesitli bir adet kolon bulunduğu görülmüştür. Statik projesinde söz konusu kolonun dükkanın zemin katı ile asma katı arasında tasarlanmış bir kolon olduğu ve projesine göre binanın normal katlarında ilgili kolonun bulunmadığı tespit edilmiştir.”

Bu kolonun mimari projede ise gösterilmediği anlatılan rapor şöyle devam etti:

“Mahallinde yapılan incelemelerde, bahsi geçen kolonun yerinde olmadığı ve kesilmiş olduğu görülmüştür. Söz konusu kesilen kolonun binanın statik yapısına etki edeceği düşünülmekle birlikte, binanın yıkımına neden olup olmadığının, konunun uzmanlarınca statik hesaplar kapsamında yapılacak inceleme ve değerlendirmeler sonucunda tespit edilebileceği düşünülmektedir.”

Bilirkişi raporunda kesilen kolonun pastanenin zemin katı ile asma katı arasında olduğu, kesilmesinin binanın statik yapısına etki ettiği tespiti yapıldı.Bilirkişi raporunda kesilen kolonun pastanenin zemin katı ile asma katı arasında olduğu, kesilmesinin binanın statik yapısına etki ettiği tespiti yapıldı.Bilirkişi raporunda kesilen kolonun pastanenin zemin katı ile asma katı arasında olduğu, kesilmesinin binanın statik yapısına etki ettiği tespiti yapıldı.

‘BİZ YAPMADIK MÜTEAHİTİN SUÇU’

Sami Kervancıoğlu’nun damadı da olan avukatı Mesut Çakar, kolonu Kervancıoğlu’nun kesmediğini savunuyor. Avukat Mesut Çakar, “2003’te satın alınmış, altında ne olduğunu bilmiyoruz. Biz sonradan araştırdık. Orası asma kata merdiveni dayanan bir direk. Projeye baktığımız zaman onun kolon olmadığı çok açık” dedi.

Apartman sakinlerinin inceleme talebi üzerine 2021’de verilen cevabı hatırlatan Avukat Mesut Çakar, “Elhamdülillah kurumdan gelip inceleme yapmışlar, bir oynama yapmadığımızı tespit etmişler. Sadece dolapları değişti. Binanın statik projeleri, mimari projeleri ortada” diye konuştu. Binanın müteahhidi Yakup Aktaş’ın suçu kendilerinin üzerine atmaya çalıştığını iddia eden Avukat Mesut Çakar şunları söyledi:

“Binanın beton değerleri düşük, statikte belirtilmiş demirlerden çok daha inceleri kullanılmış. Binanın en üst katına müteahhit kaçak kat yapmış. Binanın statiğini bozan bu kaçak kat. Bu insanların yaygara çıkartanların nedenini çok iyi biliyoruz ama yeri zamanı değil konuşmamızın.”

MÜTEAHHİT CEPHESİ: PASTANENİN SUÇU

Müteahhit Yakup Aktaş’ın avukatı Osman Baysal ise binanın çok sağlam yapıldığını savunuyor ve şöyle konuşuyor:

“Kaçak kat söz konusu değil. Bu konuda hiçbir şikâyet yok. Ama pastanenin kolon kestiğine dair çok şikâyet var. El insaf, ‘Kolon kesmedik’ dediler. Kesik kolon bulundu. Tabliyeyi kırıp asansör koydukları ortaya çıktı. Perde duvarı havalandırma için delmişler, kestikleri parçanın bile fotoğrafı var. İmar Affı’na başvurup sonuç aldıkları da görülüyor.”

Avukat Osman Baysal, müvekkili Yakup Aktaş’ın ifadesinin alındığını belirterek şunları söyledi: “Yakup Bey, kaçak kat çıkmadığını, statik projedekilerden daha kaliteli beton ve demir kullandığını anlattı. Projeleri Maraş’ta değil, Ankara’da uzman mühendislere çizdirmiş. Yakup Bey’in bölgede yaptığı 20’den fazla bina var. Zaten işini düzgün yaptığı için iflas eden bir müteahhit.”

Maraş’ta Yakup Aktaş’ın yaptığı ‘Aktaş’ isimli apartman da yıkıldı. O binanın altında bir market zinciri bulunuyordu ve kolon kesildiği iddiaları var.

ANNENİN ÇIĞLIĞI: İKİ ÇAY FAZLA SATMAK İÇİN…

Müteahhit ve Kervan Pastanesi sahipleri birbirlerini suçlarken anne Nurgül Göksu adalet arayışını sürdürüyor. Soruşturma onun bulduğu delillerle ilerliyor. Suçlu kimse cezalandırılmasını istediğini anlatan Nurgül Göksu, “Kolon kesildiği belirlendi ama halen savcılık Sami Kervancıoğlu’nu gözaltına almadı. İfadesine bile başvurulmadı” diyerek tepki gösteriyor.

Nurgül Göksu şöyle konuşuyor: “Bir iki masa daha koyup bir iki çay fazla satmak için oğlumun, gelinimin, 6 aylık torunumun ölümüne neden oldular. Oğlum pırlanta gibi çok iyi bir insandı. Çok zor koşullarda okuyup avukat olmuştu. Hayallerimizi çaldılar. Savcılığa suç duyurusu yaptık, bütün deliller ortada. Kesilen kolonu bile buldum. Onlar zengin, çok güçlü ama ben mücadelemi bırakmayacağım. Tazminat filan da istemiyorum, tazminat davası açmayacağım. Ben sadece çocuklarımın kanı yerde kalmasın istiyorum. Sadece bu kişiler değil. Onlara izin veren belediye, Çevre ve Şehircilik yetkililerinin de yargılanmasını istiyorum. Suçlu kimse ceza alsın.”

-----

FOTOĞRAFLARDAKİ DELİLLER

delilleri-anne-buldu-1142617-1.

Nurgül Göksu’nun savcılığa verdiği fotoğraflarda duvarda açılan iki büyük delik var. Duvardan kesilen bir parça yerde duruyor. Bunun perde duvar olup olmadığı araştırılıyor.

Avukat Mesut Çakar, bu delikleri Kervancıoğlu’nun açmadığını anlatıyor ve “Kapıcı dairesini biz aldığımızda bu delikler vardı. Zaten projede burada bir pencere görünüyor” diye konuşuyor.

delilleri-anne-buldu-1142618-1.

Bir başka fotoğrafta tabliye betonu kırılıp pastanenin iki katı için asansör konulduğu görülüyor.

Avukat Mesut Çakar, asansörün konulduğu bölümün havalandırmayla alakalı olduğunu söylüyor ve şöyle konuşuyor: “Bu asansörle bulaşık indirilip çıkartılıyordu. Orada tabla kesmeyi bırakın, güçlendirme yaptık.”

delilleri-anne-buldu-1142619-1.

Ayrıca pastanenin boru sistemi döşenirken kirişlere zarar verildiği de fotoğraflarda görünüyordu.

Avukat Mesut Çakar, tadilat sırasında kirişlere zarar verilmediğini iddia ediyor.

delilleri-anne-buldu-1142620-1.

Pastanedeki tadilat sırasında merdiven çalışması da görüntülenmişti. Burada binanın taşıma sistemine zarar verildiği iddia ediliyor. Avukat Mesut Çakar ise mevcut merdivenin güçlendirerek yeniden yapıldığını öne sürüyor.

Kervan Pastanesi’nin Maraş’taki şubelerinden biri tek katlıydı, yıkılmadı, biri ağır hasar gördü. Dulkadiroğlu İlçesi’ndeki Kervan Pastanesi Çarşı Şubesi ise yıkıldı.

***

DOĞRULUK APARTMANI’NDAKİ YANLIŞLAR

delilleri-anne-buldu-1142621-1.

Depremden önce sadece Ezgi Apartmanı altındaki Kervan Pastanesi hakkında dilekçe verilmemişti. Kervan Pastanesi’nin Dulkadiroğlu İlçesi’ndeki Çarşı Şubesi de belediyeye şikâyet edilmişti. Pastanenin bulunduğu Doğruluk Apartmanı’nın zemin dükkanında 2022’nin yaz aylarında tadilat vardı. Apartman sakinlerinin verdiği dilekçede kaçak inşaat yapıldığı anlatılıyor ve şöyle deniliyordu:

“Kervan Pastanesi Çarşı Şubesinde ikamet edilen yapının arka sokağa bakan kısmında İmar Kanunu’na uygun olmayan balkon ve yapı inşa edilmektedir. Belediye imar mevzuatına ve imar izin şartlarına uygun değildir.”

Kervan Pastanesi’nin Çarşı Şubesi de şikâyet edilmiş.Kervan Pastanesi’nin Çarşı Şubesi de şikâyet edilmiş.Kervan Pastanesi’nin Çarşı Şubesi de şikâyet edilmiş.

Depremde Doğruluk Apartmanı’nda zemin kat yani Kervan Pastanesi çöktü. Diğer katlar ayakta kaldığı için ölen olmadı. Çarşı Şubesi’nde de kolonların kesildiği, taşıyıcı sistemin tahrip edildiği öne sürülüyor.

Avukat Mesut Çakar, “Doğruluk Apartmanı ile ilgili bilirkişi raporu çıktı. Kolon ve kirişlerde oynama yapmadığımız tespit edildi. Arka balkona çelikle güçlendirme yapmıştık. Elhamdülillah önce Allah sonra o çeliklerin sayesinde o bina yıkılmadı ayakta kaldı” diye konuştu. Tabii bu konuda son kararı mahkeme verecek. Fotoğraflarda zemin dükkanın tamamen çöktüğü görülüyor.