‘Konak Tarih Gezileri’ne yurttaşlardan yoğun ilgi
Fotoğraf: BirGün

BirGün EGE

Konak Belediyesi tarafından düzenlenen Konak Tarih Gezileri başladı. Kış döneminde ara verilen ve baharın gelmesiyle yeniden start alan geziler kapsamında Kadifekale ve Basmane bölgeleri, mekânların tarihi ve kültürel değerlerinin anlatımı eşliğinde gerçekleşiyor.

Salı, perşembe ve cumartesi günleri olmak üzere haftanın üç günü gerçekleştirilen ücretsiz geziler belediyenin Kent Tarihi biriminden randevu alınarak ve kontenjanlı olarak yapılıyor. Sabah belirlenen saatte buluşan gezi katılımcıları, kendileri için tahsis edilen belediye aracıyla Kadifekale’ye çıkıyor.

Burada şehrin eşsiz manzarasının tadını çıkaran katılımcılar, bir yandan da Pagos tarihini ve İzmir’e dair mit ve hikâyeleri dinliyor. Kale’nin ardından tarihi Basmane semtine geçilerek buradaki sivil ve dini mimari örnekleri ziyaret ediliyor ve gezi katılımcıları kent kültürüne ait tarihi detayları öğrenme fırsatı buluyor. Ücretsiz düzenlenen gezilere katılmak için Konak Belediyesi’nin 484 53 00 numaralı telefonundan Kent Tarihi birimine ait 2907 ve 2909 numaralı dâhili hatlarına bağlanarak kayıt yaptırılıyor.