İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı sistemin dördüncü aşamasını oluşturan Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nun ilk yolculu test sürüşü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla yapıldı.

Narlıdere Metrosu’nda test sürüşü gerçekleşti
Fotoğraf: BirGün

Birgün Ege

Kentteki metro ve tramvay ağlarının tamamını kendi kaynaklarıyla inşa eden, Türkiye genelinde bunu yapabilen tek yerel yönetim olma özelliğini taşıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Fahrettin Altay Meydanı’ndan Narlıdere Kaymakamlığı önüne dek uzatılan metrosunun ilk deneme sürüşü yapıldı. 7,2 kilometre uzunluğunda ve 7 istasyondan oluşan metro hattının önümüzdeki aylarda açılması planlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok heyecanlı bir gün. Buraya hep çizmeyle geldiğimizi hatırlıyorum, ilk defa normal ayakkabılarımızla geldik. Baştan sona hattı geçtik. Bu pandemi dönemi öyle bir dönemdi ki bin 100 kişinin çalıştığı bir çalışma esnasında 900 kişi Covid olmuştu. Bunların hem işi bırakmadan işe devam etmelerini sağlamamız hem sağlıklarını korumaya devam etmemiz hem emeklerinin karşılığı olan maaşlarını ödeyebilmemiz... Gerçekten çok zor süreçti” dedi.

İZMİR’DE U SEMBOLLÜ METROLARI GÖRECEĞİZ

Durmadan çalıştıklarını ve hiç ara vermediklerini söyleyen Soyer, “Bizim için başından bu bir kararlılık ve direnç meselesiydi. Her krizde, pandemide, depremde bu işin durmaması gerekir devam etmesi gerekir inancını taşıdık. Bu kararlılığın, direncin meyvesidir bugün topladığımız. Tüm arkadaşlarımın büyük emekleri sonucunda, inançlar, gayretleri sonucunda bu noktaya gelmiştir. Her birine ayrı ayrı minnettarım. Bu süreç 253 milyon euroluk öngörüyle başlamıştı, tamamladığımız noktada 285 milyon euroyu bulduk. Kendi öz kaynaklarıyla, bulduğu finansman kaynaklarıyla yapılmış Türkiye’deki tek metrodur. İzmir, U’su olmayan tek şehirdir. İzmir’de metro hatları İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin alınteri ile bilek hakkı ile yapılmış metrolardır. Gurur duyuyoruz. 14,5 kilometrelik tüneller, 7 istasyon, 27 kilometrelik bir güzergâh aslında karayolu ile gittiğinizde 47 kilometrelik bir güzergâh. Hem Balçova hem Kaymakamlık’ta insanların araçlarını bırakıp metroya binmesine imkân verecek 219 araçlık otoparklar... Tümüyle detayları düşünülmüş ve çok iyi tamamlanmış metrodayız. 9 Eylül ya da 29 Ekim gibi açmayı düşünüyoruz ama başarabilirsek öne çekmeye gayret edeceğiz. Daha erken tarihte bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan başka illerde yapılan metrolara atıfta bulunan Başkan Soyer, “İzmir’deki metrolar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin alınteri ve bileğinin hakkıyla yapılmıştır. Bundan sonra İzmir’de U sembolü taşıyan metroları göreceğiz. Onun da bilincindeyim. Bu İzmir’in son M’si olsun. Bundan sonra U’lar gelsin İzmir’e istiyoruz. Çok güzergâhımız var. Baştan beri kararlıyız, İzmir’i demir ağlarla öreceğiz. Çünkü raylı sistemler lastik tekerlekli araçlara göre çok daha ekonomik, temiz, konforlu ve vatandaş için çok daha ucuz. Mutlaka İzmir’i demir ağlarla örmeye devam edeceğiz” dedi ve Gaziemir-Karabağlar, Kemalpaşa gibi daha çok güzergâh üzerinde çalıştıklarını ifade ederek “Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi zenginlerin de toplu ulaşımı tercih ettiği bir ulaşım ağını İzmir’e kazandıracağız. İzmirliler bunu hak ediyor. İzmirliler çok daha iyisini hak ediyor. İzmir’e hayırlı olsun” dedi.

27 KİLOMETRELİK KESİNTİSİZ ULAŞIM

Evka-3’ten başlayıp Fahrettin Altay’da sona eren mevcut hattın devamı olacak hat üzerinde sırasıyla; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları yer alacak. Tünel çalışmaları ile ray döşeme işleri tamamlandı. Toplam 14,5 kilometre tünel açıldı. Hat içinde ve istasyonlarda elektromekanik işler sürüyor. Hat işletmeye açıldığında, günlük yolcu sayısının ortalama 170 bin olması öngörülüyor. Balçova ve Kaymakamlık istasyonlarında, toplamda 219 araç kapasiteli iki ayrı otopark da yapıldı. İzmir Hafif Raylı Sistemi 4. Aşama F. Altay-Narlıdere Kaymakamlık Arası Yapım İşi; 4 Haziran 2018’de, 252 milyon euro sözleşme bedeli ile yüklenici firmaya teslim edildi. Bu bedel, keşif artışlarıyla bugün 285 milyon euroyu buldu. Hattın tamamlanmasıyla İzmir’in kuzeyindeki Bornova ilçesi ile güneyindeki Narlıdere ilçesi arasında toplam 27 kilometrelik kesintisiz raylı ulaşım hizmeti sağlanacak. İzmirliler, güvenli, konforlu, çevreci ve ekonomik raylı ulaşım olanağına kavuşacak; ayrıca vakitten kazanacak. Bir uçtan biniş yapan yolcu, diğer uca 45 dakikada ulaşacak. İki uç arasında karayolu uzunluğu ise yaklaşık 47 kilometreyi buluyor. Bu güzergâh, motorlu taşıtlarla özellikle trafiğin yoğun olduğu zaman dilimlerinde 1,5-2 saatte alınabiliyor.