Aile hekimlerine iş bırakma cezası

Yeni Aile Hekimliği Yönetmeliğine karşı, ağustos ayında iki gün iş bırakma eylemi yapan İzmirli 800'ü aile hekimi bin 700’e yakın sağlık çalışanına soruşturma açılmadan maaş kesme cezası verildi.

BERKAY SAĞOL

Aile Hekimliği uygulamalarında büyük kaosa neden olacağı düşünülen ve 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne tepki olarak aile hekimliği çalışanları, ağustos ayında iki gün iş bıraktı.

İzmir, Bursa, Tekirdağ ve Samsun'da eyleme katılan aile hekimlerinin ve aile sağlığı merkezi çalışanlarının maaşları açılan soruşturmalar sonuçlanmadan veya soruşturma bile açılmadan kesildi. İzmir'de maaşı kesilen aile sağlığı merkezi çalışanının yaklaşık 1700 kişi olduğu bunun 800’ünin ise aile hekimi olduğu öğrenildi.

Maaş kesintilerini protesto etmek amacıyla İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelen aile hekimleri, sağlık müdürlüğüne dilekçe verdi.

Burada açıklama yapan İzmir Ailhe Hekimleri Derneği Başkanı (İZAHED) Funda Mütfüoğlu, "Ödeme yönetmeliğine karşı ağustos ayında 2 gün iş bırakma eylemi yaptık. İş bırakma eylemine katılan aile sağlığı merkezi çalışanı arkadaşlarımıza soruşturma açıldı. Soruşturmalar sonuçlanmadan hatta bazı arkadaşlarımıza soruşturma kağıtları bile gitmeden maaşlardan kesinti yapıldı. Kesinti yapılan kişiler bu ayki maaş bordrolarına bile ulaşamadı. Ancak maaşlarımızı alınca ne kadar kesinti yapıldığı göreceğiz. Biz öncelikle bordrolaromızı, sonrasında ise bu yönetmeliğin geri çekilmesini talep ediyoruz. Hukukusuz bir şekilde maaşların kesintiye uğraması kabul edilemez. Derhal bu yanlıştan dönülmeli" dedi.

BASKI UYGULANIYOR

Türk Tabipler Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Genel Sekreteri Dr. Sibel Uyan ise, "Eylemlilik ifade özgürlüğü kapsamda değerlendirilmelidir. Bu şekilde maaş kesintisi yapılarak değerlendirilmesi bizlere yani aile sağlığı merkezi çalışanları ve aile hekimlerine baskı, tehdit olarak çevrildi. Bu yaşananlara sessiz kalmayacağız. Ayın ortasına gelmemize rağmen hala bordroları göremememiz içeride oyun olduğu anlamında geliyor. Biz dilenmiyoruz yalnızca hakkımızı istiyoruz. Hukuksuzluklara alışmadık alışmayacağız" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Önder İşleyen: SOL'un etkin müdahalesini örgütleyeceğiz Menemen’deki hukuksuz arazi satışı Meclis gündeminde Borç ödeme telaşına dede toprakları satılıyor Anadolu Buluşması - Marmaris Yerel Medya Çalıştayı’ başladı