Alışveriş fişi vermeyene ceza: 2 katına çıktı

Alışverişlerde fatura ve fiş vermeyenler için uygulanan cezalarda caydırıcılığı artıracak yeni düzenleme yürürlüğe girdi.

Kayıt dışılığın azaltılması ve fiş verilmediği için aldığı ürünle ilgili bir problem çıktığında Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurma ve hakkını arama imkanını kaybeden tüketicinin hakkının korunması amacıyla fiş ve faturalarda düzenlemeye gidildi.

Türkiye gazetesinin haberine göre, alışveriş sırasında fiş verilmemesi, alınmaması, veya alışveriş tutarından farklı bir tutarda fiş veya fatura kesilmesi durumunda uygulanacak ceza her bir belge için 500 liradan bin liraya çıkıyor.

Yeni yasaya kapsamında, kesilecek özel usulsüzlük cezasının toplamı her bir tespit için 25 lira olan ceza tutarının üst sınırı 50 bin liraya, bir takvim yılı içinde her bir belge çeşidine ilişkin olarak tespit edilen usulsüzlükler için kesilen ceza ise 250 bin liradan 500 bin liraya yükseltiliyor.

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Ankara’da 'banyo topu' dolandırıcılığı: Mağdurların sayısı giderek artıyor Dünyaca ünlü rock grubu, Beyoğlu'nda bakkal tarafından kovuldu Karadağ'da silahlı saldırı: 11 ölü 'Haksız kazanç' iddialarıyla gündeme gelmişti: Karaburun kaymakamı Urfa'ya atandı