Hamas'tan Erdoğan'ın 'Kuvay-ı Milliye' sözlerine yanıt

Hamas Hareketi, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Milli Mücadele sırasında Türkiye'deki Kuvay-ı Milliye ne ise Hamas da işte aynen odur" açıklamalarına "Gurur duyduk" yanıtını verdi.

Hamas Hareketi, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin halkıyla ve Hamas'la ilgili konuşmasına yanıt vererek "Halkımız, cesur bir ses olarak bu açıklamaları ezberleyecektir" dedi.

Hamas Hareketi, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmadan kısa bir süre sonra yazılı açıklama yaptı.

"Erdoğan'ın Filistin halkına, özgürlük ve topraklarını kurtarma amacıyla verdiği mücadelesindeki tutumlarını çok değerli görüyoruz" ifadelerinin yer aldığı açıklamada Hamas, "Milli Mücadele sırasında Türkiye’deki Kuvay-ı Milliye ne ise Hamas da işte aynen odur." sözlerini takdirle karşılandıklarını ve bundan gurur duyduklarını kaydetti.

Hamas'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cesur açıklamaları ve onurlu duruşları, kardeş Türk halkının tarihi ve özgün konumunu somutlaştırmaktadır. Halkımız, Gazze Şeridi'ndeki insanlarımıza yönelik aldığı tutum ve halkımızın topraklarını özgürleştirme, oraya geri dönüş ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet kurma hakkını destekleme konusunda mücadelesinde, cesur bir ses olarak bu açıklamaları ezberleyecektir."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, partisinin grup toplantısında şu ifadeleri kullandı:

"Burada çok açık ve net söylüyorum: Milli Mücadele sırasında Türkiye'deki Kuvay-ı Milliye ne ise Hamas da işte aynen odur. Bunu söylemenin de bir bedeli olduğunun elbette farkındayız. Böyle bir dönemde hakkı ve hakikati haykırmanın zor olduğunu biliyoruz.

Ama bütün dünya bilsin, anlasın, idrak etsin. Ne suikast girişimlerine, ne darbe girişimlerinize, ne ekonomik saldırılarınıza, ne de algı operasyonlarınıza boyun eğeceğiz. Tayyip Erdoğan olarak tek başıma kalsam dahi, Allah ömür verdikçe Filistin mücadelesini savunmaya, mazlum Filistin halkının sesi olmaya devam edeceğim, devam edeceğiz. 14 bin çocuğu öldürdüler, 14 bin çocuk...

Bunlar Hitler'i çoktan geçtiler. 14 bin masum çocuğun ölümünü görmeyip, 'Hamas terör örgütüdür' diyerek İsrail'in gözüne girmeye, İsrail'e yaranmaya çalışanlara inat, biz Filistin'in bağımsızlık mücadelesini her şartta, her koşulda cesaretle savunacağız. Kardeşlerim şunu unutmayın; biz sırtımızda yumurta küfesi taşıyoruz, biz devlet yönetiyor, 85 milyonun emanetini taşıyoruz. Bazı adımlarımız görünmüyor olabilir. Bazı yaptıklarımızı anlatamıyor olabiliriz. Ancak çıkıp da bizim Filistin hassasiyetimizi sorgulayanlar, er ya da geç mahcup olacaklar, rezil olacak, tarih önünde nasıl bir haksızlık yaptıklarını göreceklerdir."

Günün Manşetleri için tıklayın
Çok Okunanlar
Uluslararası Adalet Divanı 'Refah' kararını açıkladı: Saldırı derhal durmalı Macron ile Perez arasında Mbappe gerginliği Esir takası müzakereleri: CIA Direktörü, MOSSAD Direktörü ile görüşecek Birleşmiş Milletler, 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımını Anma ve Uluslararası Düşünce Günü ilan etti İsrail'in Gazze'nin kuzeyine düzenlediği saldırılarda en az 10 kişi öldü