Pakistan: Kabil Büyükelçiliği’ne saldırıyı IŞİD-Horasan üstlendi

Pakistan’ın Kabil Büyükelçiliği’ne düzenlenen ve Maslahatgüzar Übeyd ur Rahman Nizamani’nin hedef alındığı saldırının IŞİD-Horasan tarafından üstlenildiği belirtildi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'ın Kabil Büyükelçiliği’ne düzenlenen silahlı saldırıyı cihatçı örgüt IŞİD-Horasan’ın (IŞİD-H) üstlendiğine dair raporların görüldüğünü, Afgan yetkililerle istişarenin ardından bunun doğrulandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, büyükelçiliğe yapılan saldırının, terörün Afganistan’daki barış ve istikrarın yanı sıra bölge için tehdit unsuru olduğunu hatırlattığı vurgulandı.

Pakistan'ın Kabil Büyükelçiliğine 2 Aralık'ta silahlı saldırıda bulunulmuştu.

Saldırıda Pakistan'ın Kabil Misyon Şefi Maslahatgüzar Übeyd ur Rahman Nizamani hedef alınmıştı. Nizamani, saldırıyı yara almadan atlatmış, saldırıyı önlemek için araya giren Büyükelçilik koruması Israr Muhammed ise ağır yaralanmıştı.

IŞİD HORASAN HAKKINDA

IŞİD-H grubu, 2013'te El Kaide'nin Irak kolunun ayrılarak oluşturduğu Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Pakistan-Afganistan bölgesindeki koluna verilen isim. Grup ilk olarak Ocak 2015'te ortaya çıkmıştı.

ABD'nin tahliye operasyonlarının son günlerinde Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'na 26 Ağustos 2021’de düzenlenen intihar saldırısını IŞİD-H üstlenmiş, saldırıda 13 ABD askeriyle 160'dan fazla Afgan sivil yaşamını yitirmişti.

(AA)

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Enkazın altı da üstü de ölüm! Türkiye'deki deprem dünya basınında: "Yüzyılın en ölümcül depremlerinden biri" Twitter'da dünya genelinde erişim sorunu yaşandı İsveç, Kuran yakılmasına bu kez izin vermedi