Polis, göz çıkaran gaz fişeğini hedef alarak atmış

Gezi direnişine katılan Yıldız Teknik Üniversitesi’nde görevli Dr. Ünveren’in biber gazı fişeğiyle gözünün çıkarılmasına ilişkin soruşturmada, polisin hedef alarak ateş ettiği kesinleşti.

2013'te Gezi direnişi sırasında YTÜ'de görevli olan Dr. Burak Ünveren'in polisin attığı gaz fşeğiyle gözünü kaybetmesi hakkında başlatılan soruşturmada bilirkişi raporu açıklandı.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, bilirkişi raporunda, “Emniyet görevlilerinin gaz bombası tüfeğini yere paralel halde tuttuğu, kalabalığa hedef alarak ateş ettiği görülmüştür” denildi. Hayatını kaybeden Savcı Selim Kiraz’ın yürüttüğü dosyada, ilkin olay anı görüntülerine, ardında da on şüpheli polise ulaşılmıştı.

Bilirkişi Oğuzhan Kötek tarafından hazırlanan 14 Haziran 2017 tarihli raporda, kalabalık bir grubun toplu halde sokaklarda olduğu, emniyet görevlilerinin gaz bombası tüfeği ile gaz attığı, zaman zaman gaz bulutunun sokağı kapladığı belirtililerek, “Emniyet görevlilerinin gaz bombası tüfeğini yere paralel halde tuttuğu, kalabalığa hedef alarak ateş ettiği görülmüştür” denildi. Dr. Burak Ünveren’in yaralanmasına ilişkin gaz kapsülünü atan polisin net olarak saptanamadığı kaydedildi. Görüntülerde, Ünveren’in yaralandığı anın da yer almadığı eklendi.

NE OLMUŞTU?

YTÜ İktisat Fakültesi’nden Burak Ünveren 1 Haziran 2013’te Beşiktaş’taki gösterilere müdahale eden polislerin sıktığı gaz bombası fişeğiyle sol gözünü kaybetmişti.

Savcı Selim Kiraz, çevredeki MOBESE ve güvenlik kameralarını toplayıp rapor hazırlaması için Ulusal Kriminal Büro’ya (UKB) göndermişti. UKB, Ünveren’in vurulduğu dakikaları tespit etmişti. Saat 22.25’te gaz fişeğinin yere paralel ilerlediği ve kalabalık grubun içerisine düştüğü ifade edilerek, “Çok kuvvetle Burak’ın yaralandığı an bu zaman olmalıdır” denilmişti.

Gaz fişeğinin düştüğü noktada kargaşanın olduğu ve insanların burada toplandığı vurgulanmıştı. Savcı Kiraz, Emniyet’e görüntülerdeki kask numaralarını yazarak, polislerin bildirilmesini istemişti. Savcı Kiraz’ın şehit edilmesinden sonra göreve gelen diğer savcı, on polisin ifadesini almıştı. Gaz bombası tüfeğini kullandığını kabul eden kimi polisler, hedef gözetmediğini söylemişti. Alınan fotoğraflarla karşılaştırma yapılabilmesi için görüntüler bilirkişiye gönderilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Tekirdağ'da bir erkek, sevgilisini kolundan tutup uçurumdan atladı Yarkadaş’tan Mehmet Ali Çelebi’ye dair yeni iddialar: ‘MHP’ye gider’ dendi, AKP’ye katıldı ‘Devletin bekası’ndan İslamcılığa savruluş! Bakan Yanık'tan Suriyeliler açıklaması: 2023'ten sonra bunların hiçbirisi kalmayacak