Rusya: Letonya Parlamentosu'nun kararı kışkırtıcı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Letonya Parlamentosu'nun Rusya'yı "teröre destek veren devlet" olarak tanımlaması kararına tepki gösterdi. Parlamento'nun bu adımının uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtilen açıklamada, kararın 'kışkırtıcı' olduğu ifade edildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Letonya Parlamentosu'nun Rusya'yı "teröre destek veren devlet" olarak tanımlaması kararının, uluslararası hukuka aykırı olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, dün Letonya Parlamentosu üyelerinin Rusya'yı "teröre destek veren devlet" olarak kabul ettiği anımsatıldı.

Bunun "kışkırtıcı" bir karar olduğu vurgulanan açıklamada, "Letonya Parlamentosu'nun bu adımı, mevcut uluslararası hukuka aykırı ve BM Tüzüğü'nün 2. maddesinde yer alan devletlerin egemen eşitliğiyle ilgili ilkeyi ihlal ediyor" ifadesine yer verildi.

"Letonya yönetiminin Rusya'ya karşı siyaset izlediği, Nazizm'i desteklediği ve kendi vatandaşlarını paralı savaşçı olarak Ukrayna'ya göndermeyi teşvik ettiği" belirtilen açıklamada, "Letonya milletvekilleri, kışkırtıcı eylemelere son vermeli, ülkesi ve vatandaşlarının çıkarlarına odaklanarak hangi halk tarafından seçildiklerini hatırlamalıdır" denildi.

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Rusya, Ukrayna'nın bazı bölgelerinin ilhakını kınayan BMGK taslağını veto etti Burkina Faso'da ordu, yönetime el koydu İran'da silahlı çatışmalar: 19 ölü Kolombiya’da Cumhurbaşkanı Petro çağrı yaptı, 10 örgüt ateşkes ilan etti