Varank: Erzurum'da Avrupa'nın en büyük teleskopunu inşa ediyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Erzurum'da şu anda Avrupa'nın en büyük teleskopunu inşa ediyoruz. Doğu Anadolu Gözlemevi'nde bir gökyüzü gözlem etkinliği düzenleyeceğiz," dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya Bilim Merkezinde düzenlenen 9. Konya Bilim Festivali'nin açılış töreninde konuştu.

Konya Bilim Merkezi'nin ihtişamı karşısında çok heyecanlandığını anlatan Varank, "Bu heyecan şimdi haklı bir gurura dönüşmüş durumda. Çünkü o gün Konya’da yaktığımız bilim ve teknoloji meşalesi ülkemizin dört bir köşesine yayıldı. Yaktığımız meşaleyle milyonlarca gencimize bilim ve teknoloji sevdasını aşıladık." ifadelerini kullandı.

Bakanlık olarak bağlı ve ilgili kuruluşlarla bilimsel etkinlikleri Türkiye'nin her tarafında desteklemeye devam ettiklerini ileri süren Varank, onlardan birinin yakın zamanda Diyarbakır Zerzevan'da gerçekleştirilen gözlem etkinliği olduğunu söyledi ve alandaki vatandaşlara etkinlikten görselleri izletti. Bu gözlem etkinliklerinden birini de Erzurum'da 22-24 Temmuz'da gerçekleştireceklerini anlatan Varank, "Erzurum'da şu anda Avrupa'nın en büyük teleskopunu inşa ediyoruz. Doğu Anadolu Gözlemevi'nde bir gökyüzü gözlem etkinliği düzenleyeceğiz. Burada da başvurularımız şu anda devam ediyor. TÜBİTAK'ın web sitesinden ben Konyalıları, tüm Türkiye'yi bu gözlem etkinliğine başvurmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bakan Varank programın ardından Düzgünler Plastik Boru Üretimi Fabrikası'nı ziyaret ederek, yetkililerden üretim çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Hiranur Vakfı’nda ‘temize çıkma’ çalışması: 6 yaşındaki kızını 'evlendirdiği' ortaya çıkan Gümüşel, siteden silindi Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında… Bahçeli’ye verdiği yanıtla gündeme gelen BİM CEO’su Galip Aykaç, GPD başkanlığından istifa etti İmamoğlu’ndan Erdoğan’ın taksi açıklamasına yanıt: Tarif bulamıyorum