ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 170

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), kasım ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon, kasımda aylık bazda yüzde 4.24 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 170.70 oldu.

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı.

Tüketici enflasyonu (E-TÜFE), yıllık bazda yüzde 170.70 seviyesine geriledi. Tüketici enflasyonu, aylık bazda ise yüzde 4.24 arttı.

ENAG araştırmasına göre, yılbaşından bu yana artış yüzde 125.43 oldu.

E-TÜFE, ekim ayında yüzde 185 seviyesindeydi.

Harcama grupları bazında bakıldığında, giyim ve ayakkabı kategorisinde kasım ayında enflasyon oranı yüzde 15.4 olarak gerçekleşti. Ev eşyasında fiyat artışları yüzde 14.26, çeşitli mal ve hizmetlerde ise yüzde 9.02 oldu.

Bir önceki aya göre enflasyon oranı gerileyen tek kategori, yüzde 0.08 azalışla sağlık oldu. Sağlığın ardından yüzde 0.91 artışla haberleşme, yüzde 1.41 artışla ulaştırma kategorisi sıralandı.

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
SPK, yatırım ve emeklilik fonları işlemlerini durdurdu Deprem bölgelerindeki kamu çalışanlarının maaşı erken ödenecek EYT’liler nasıl yanıltıldı? Borsa 5 iş günü kapatıldı