Hafta sonları yemek verilmesi kısıtlandı: 'Tasarruf'u sağlıkçının yemeğinden yaptılar

Ağır çalışma temposu içerisinde bulunan sağlık emekçilerine Kars’ta hafta sonları yemek verilmesi kısıtlandı. Yönetmelik doğrultusunda hafta sonu hastanelerde 50 kişiden az sağlık çalışanı olması durumda yemek servisi yapılmayacak.

Deniz GÜNGÖR

Enflasyon karşısında alım gücü eriyor. Emeği en çok değersizleşen kesimler arasında sağlıkçılar da bulunuyor. Ücret düşüklüğü, ağır çalışma koşulları, sağlığın piyasalaştırılmasına karşı mücadele eden sağlık emekçileri, sosyal haklarını da kaybediyor.

Kars İl Sağlık Müdürlüğü, Resmi Gazete’de yayımlanan Tasarruf Tedbirleri’ni gerekçe göstererek hafta sonu 50 kişiden az sağlık çalışanı olması durumda yemek servisi yapılmasını yasakladı.

'24 SAAT AÇ ÇALIŞMALARI GEREKİYOR'

Kars İl Sağlık Müdürü Zakir Lazoğlu imzalı yazıda, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’nin 5. maddesi hatırlatılarak, “Yönetmelik doğrultusunda yemek talebinde bulunan/bulunacak personel sayısının 50 kişinin altında olması ve Resmi Gazete’de yayımlanan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi (2021/14) kapsamında yemek verilmeyeceği hususunda gereğini bilgilerinize rica ederim” ifadelerine yer verildi.

Kars’ta bulunan hastanelerde sağlık emekçilerine verilecek olan yemeğin kontenjanının 50 kişiden yukarı olacak şekilde belirlenmesine sağlıkçılar tepki gösterdi.

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda "Kars ilinde bulunan hastanelerde Tasarruf Tedbirleri kapsamında hafta sonu ve resmi tatillerde artık yemek verilmeyecekmiş. Doktora hemşireye personele büyük görev düşüyor 24 saat aç çalışmaları gerekiyor. Emeği geçen herkese teşekkürler" yorumunda bulunuldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Vatan Partisi’nden bir ‘gemiyi terk’ işareti daha: AKP yan çizdi, ortak olmayacağız Maraş'ta bir genç, ailesinden 4 kişiyi katlettikten sonra intihar etti Devlet Bahçeli'den Hakan Ural’a 'yeni sezon' mesajı İBB tarih verdi: İstanbul için gök gürültülü sağanak uyarısı