Hekimhan köylülerinden maden protestosu

Malatyalı çevreciler Hekimhan bölgesindeki köylerde son dönemlerde sayısı artan maden ocaklarına karşı bir araya gelerek "doğalarının katledilmesine izin vermeyeceklerini" ifade etti.

Malatya Hekimhan'a bağlı Hasançelebi'de köylüler, altın madeni ocağına karşı bir araya gelerek tepki gösterdi.

Girmana, Kocaözü, Baskavak, Ballıkaya, İğdir köylerinden de katılımın olduğu eylemde, çevreciler şu açıklamayı yaptı:

"Doğa, çevre ve yaşam alanları rant uğruna talan edilmektedir. Birkaç tane maden firmasına, doğamızı katlettirmeyeceğiz. Burada katliama müsaade etmeyeceğiz. Şirketler buralara girene kadar bu yalanları söylediler, ama sonrasında geriye kalan kirliliğin hepsini bize bıraktılar. Hekimhan halkı zaten asbestten kanser. Büyüklerimizin çoğunu kaybettik."

Tarım arazisine maden ocağı yapıldığını söyleyen Sami Polat ise, "Biz çocukluğumuzda buralarda balık tutardık. Sular kurudu. Bu ormanlarda keklikler yetişirdi. Şimdi keklik sesine hasret kaldık. İçimiz dolu, yüreğimiz yanıyor, doğamız tahrip ediliyor. Benim gidecek başka bir yerim yok" dedi. (ANKA)

Günün Manşetleri için tıklayın
Çok Okunanlar
Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki patlamadan etkilenen yurttaşlar suç duyurusunda bulunuyor Dünyanın en yaşlı 10 ağacı Kocaeli'de ağaçta makak maymunu bulundu Dipsiz Göl'ün son hali Deniz salyası Karadeniz'e de akmaya başladı