CHP'li Aylin Nazlıaka: Bu seçim biz kadınlar için ölümle yaşam arasındaki ince çizgidir

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, “Bu seçim biz kadınlar için ölümle yaşam arasındaki ince çizgidir. Yaşamımız ya pamuk ipliğine bağlı ya da güvenli olacak. Ya kadını eşya gibi gören zihniyete teslim olacağız ya da eşit yurttaş olarak insan onuruna yakışır şekilde yaşayacağız. Buradan ülkemizin bütün kadınlarına çağrı yapıyoruz: Gelin! Halil İbrahim sofrasına birlikte oturalım.” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 8 Mart Dünya Günü sebebiyle Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde CHP Kadın Kolları üyeleri ve depremzede kadınlarla birlikte basın açıklaması yaptı.

"Bu sene 8 Mart’ta içimizde hem bir burukluk hem de bir umut var" diyen Nazlıaka, "Bir kez daha depremde yaşamını yitirmiş vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, sabır ve dayanma gücü diliyoruz. Üzgünüz çünkü ‘sesimi duyan var mı?’ diye seslenirken enkaz altında yaşamını kaybeden canların yüreğimizde acısı var. Umutluyuz çünkü beceriksiz ve liyakatsiz kadrolar tarafından yönetilen iktidarı göndermemize az kaldı. Ülkemizin kaderini değiştirecek olan o günlere az kaldı. Bunu yapacak örgütlülüğümüz ve kararlılığımız var. Gücümüze güç katan Millet İttifakımız var. Yol arkadaşı olmaktan büyük onur ve gurur duyduğumuz Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu var" dedi.

"BAKIM YÜKÜ AFET BÖLGESİNDE DE KADININ SIRTINDA"

Nazlıaka, sözlerine şöyle devam etti:

"Üzerinden bir ay geçen bu deprem hiç kuşkusuz ki herkesi, ama en çok da kadınları, çocukları, engellileri ve yaşlıları etkiledi. İktidarın eşitsizliği besleyen zihniyeti nedeniyle, bakım yükü afet bölgesinde de kadınların sırtında. Derin bir acı yaşayan kadınlar, yüreğine taş basıp yemek yapmak, ailedeki çocuğa, yaşlıya, engelliye bakmak, çadıra su taşımak, çamaşır yıkamak gibi işleri de üstlendi. Çadıra su taşımak, çamaşır yıkamak gibi sorumluluklar da yine onların omuzlarında. Halen barınma, tuvalet ve banyo sorunu çözülmüş değil. Bu koşulsuzluklar en çok da kadınları zorluyor. Evsiz kalan yüz binlerce yurttaşımız sırtlarına bütün bu zorlukları yüklenerek farklı illere göç etti. Çocuklar en temel ihtiyaçları olan eğitimden mahrum kaldılar.

Ülkemizde her üç kadından sadece birinin kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer aldığı gerçeğini hepimiz biliyoruz. Tablo o kadar ürkütücüyken, yaşanan deprem binlerce kadını işsizlik kıskacına hapsetti. Depremde kadınlar, kanından, canından, malından olduğu yetmezmiş gibi aynı zamanda bir de işsiz kaldı, geleceksiz kaldı.

Gaziantep’te genç bir kadın bana şöyle dedi: ‘Depremin ilk üç günü kimse gelmedi. Ellerimle annemi enkazın altından çıkarmaya çalıştım. Günler sonra annemin cansız bedeni çıkarıldı. Öyle bir hale getirdiler ki bizi, annemin cansız bedenine tek parça halinde ulaştığımız için seviniyoruz. Bize dilenci muamelesi yapılıyor. Yapılmasın. 6 Şubat öncesinde bizim de her şeyimiz vardı. Evimiz vardı, işimiz vardı, sevdiklerimiz hayattaydı… Bir gecede her şeyimizi yitirdik.’ Evet. Çadırkentte tanıştığım kadın bana bunları anlattı."

"‘ÜÇ ÇOCUK, BEŞ ÇOCUK’ DİYE DAYATANLAR, BU SÜREÇTE HAMİLE KADINLAR İÇİN NE YAPTI?"

Yaşananların ağır olduğunu belirten Nazlıaka, "Bu nedenle çok öfkeliyiz. Ağzını her açtığında ‘üç çocuk, beş çocuk’ diye dayatanlar, bu süreçte hamile kadınlar için ne yaptı? Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun verilerine göre, deprem bölgelerinde 226 bin hamile kadın bulunuyor. Bu kadınların gebe takibi bir yana resmen unutuldular, yok sayıldılar. Hamile kadınlar, stres nedeniyle düşük tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldı. Beslenemeyen lohusa kadınlar sütten kesildi. Küçücük bebekler karda kışta sokakta kaldı. İktidar ne yaptı? Koskocaman bir hiç!" diye konuştu.

"AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI'NI İSTİFAYA DAVET EDİYORUM"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na kayıp ve refakatsiz depremzede çocukları sorduklarını hatırlatan Nazlıaka, "Muhalefet olarak bizim hesap sorma yükümlülüğümüzü yerine getirmemizden öyle rahatsız olmuş olmalı ki Bakan, soruya cevap vereceğine soruyu soranı suçlamaya başladı. Hakkımda suç duyurusunda bulundu. Buradan bir kez daha hodri meydan diyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar, bizi susturamayacaklar. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz: Deprem sonrası açığa çıkan refakatsiz ve kayıp çocuklarımızın peşini asla bırakmadık, bırakmayacağız" dedi.

"Bu arada Derya Yanık, refakatsiz çocukların Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı dışında hiçbir kuruma teslim edilmediğini iddia etmişti" diyen Nazlıaka, "Oysaki daha bugün basına düşen bir habere göre Adıyaman’da tam 1100 çocuğumuz, bir başka kuruluşa teslim edilmiş. Buradan Derya Yanık’a soruyorum: ‘Bu haberler doğru mudur? Eğer öyleyse bu çocuklarımız, kim tarafından, hangi koşullarda ve neden bu kuruma teslim edildi?’ Bütün bu olup bitenler sizin bilginiz dışında mı oldu Sayın Yanık? Eğer öyleyse yani siz bir bakan olarak sadece ve sadece bakmaya devam ediyorsanız, o koltukta neden oturuyorsunuz? Buradan bir kez daha Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nı da istifaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

"YAŞATTIKLARI ACILAR YANLARINA KAR KALMAYACAK"

Nazlıaka açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Depremin ilk gününden bu yana Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu önderliğinde, bütün parti yöneticilerimizle, belediyelerimizle, örgütlü gücümüzle depremzede vatandaşlarımızın yanındayız. Depremzedelere bütün gücümüzle destek oluyoruz. Ama bu süreçte, betona insan hayatından daha çok değer veren zihniyetin, fay hattı üzerine sil baştan kentler kurmaya çalıştığı görüyoruz. Bizler, yeniden ölüme davetiye çıkaranların rant hırsına halkımızı kurban etmeyeceğiz. Yaşattıkları acılar yanlarına kar kalmayacak. Gözyaşımızı kurutanlardan hukuk önünde hesap soracağız.

Eşitsizliğe başkaldırıyoruz. Depremin ilk gününden bu yana dayanışmayı yükseltiyoruz. Ülkemizi yeniden ayağa kaldıracak politikalarımızı hayata geçiriyoruz. Kadınlar ve çocuklar için bir seferberlik başlattık. Bugün size bunun da detaylarını aktaracağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak afet bölgelerindeki depremzede kadın ve çocuklar için Kadın Danışma Merkezleri kurduk. Bugün bu merkezleri depremden etkilenen illerimizde halkımızın hizmetine açıyoruz. YaşamHak Kadın Danışma Merkezlerimizde kadın kolları üyelerimiz görev alacak. Burada psikolojik destekten hukuki danışmanlığa, kadınlara özel ihtiyaç malzemelerinin temininden sağlık hizmetlerine her türlü desteğin verilmesini sağlayacağız. Kadın Danışma Merkezlerimizde kadına yönelik şiddete ve çocuk istismarına karşı da bilinçlendirme çalışması yürüteceğiz. Genel Merkezimiz bünyesinde 7/24 hizmet sunan 444 82 85 hattımızı arayan kadınlara tek tek çözüm üreteceğiz.

"ÜLKEMİZİN BÜTÜN KADINLARINA ÇAĞRI YAPIYORUZ"

Depremin yaralarını birlikte saracağız. Yaşanan bu enkazın altında kalan iktidarı, tarihin tozlu raflarına kaldıracağız. Cumhuriyetimiz, 100. yılında yeniden kimsesizlerin kimsesi olacak. Önümüzde bir seçim var. Bu seçimden sonra, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün laik, çağdaş ve demokratik Türkiye anlayışını bu topraklarda yeniden hâkim kılacağız. Bu seçim biz kadınlar için ölümle yaşam arasındaki ince çizgidir. Yaşamımız ya pamuk ipliğine bağlı ya da güvenli olacak. Ya kadını eşya gibi gören zihniyete teslim olacağız ya da eşit yurttaş olarak insan onuruna yakışır şekilde yaşayacağız. Ya emeğimiz gasp edilecek ya da emeğimizin karşılığını aldığımız güvenceli işlerde, güven içinde çalışacağız. Ya afetler karşısında çaresiz kalacağız ya da bilimin ışığında tedbirler alacağız. Ya çocuklarımızı geleceksizliğe mahkûm edileceğiz ya da çocuklarımıza aydınlık yarınlar inşa edeceğiz. Buradan ülkemizin bütün kadınlarına çağrı yapıyoruz: Gelin! Halil İbrahim sofrasına birlikte oturalım. Bizim yolumuz da yapacaklarımız da belli. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, hakkın, hukukun ve adaletin sağlandığı, hepimizin eşit, hepimizin tok, hepimizin güvende, hepimizin özgür olduğu bir düzen kurmak için geliyoruz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun! Başlıyoruz. Az kaldı. Aydınlık günler, yakın."

(ANKA)

Günün Manşetleri için tıklayın
Çok Okunanlar
Bodrum'da kayıp olarak aranan kadının cansız bedeni bulundu Kısıtlamalar ve yasaklarda zirvedeyiz: Kadınların mücadelesi daha da yükselecek Kadın cinayetlerine yargı sessiz kalıyor Hülya Şellavcı Yeğin cinayetinde 12 polis hakkında hapis istemi: İhmalle suçlanıyorlar Cem Garipoğlu'nun mezarıyla ilgili mahkemeden karar