birgün

6° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 20.02.2021 10:19

Úrsula’nın sesiyle: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz

Úrsula’nın sesiyle: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz

BirGün/KADIN

Bu hafta feministin çantasını Güney Amerika ülkesi Arjantin'den açıyoruz. 18 yaşındaki kız kardeşimiz Úrsula’nın, mesleği polis olan bir erkek tarafından öldürülmesinin öfkesini ve hüznünü de heybemizde tutuyoruz.

18 yaşındaki Úrsula Bahillo, 8 Şubat'ta bir erkek tarafından katledildi. Cinayet sonrası genç kadının, erkeği daha önce polis merkezine şikâyet ettiği ancak sonuç alamadığı ortaya çıktı.

Bir kız kardeşimiz daha çığlıkları duyulmadığı için katledildi. Ancak pencerelerimizi kapatıp odamızın bir köşesinde ağlamayı da dünyanın neresinde olursak olalım kendimize yediremiyoruz. Öfkemizi ve hüznümüzü binlerce kadınla ortaklaştırarak, yeniden karşınıza dikiliyoruz. Bir kişi dahi eksilmemek adına verdiğimiz mücadeleyi de Arjantin’de sokaklara taşıdık.

Eylemlerinizi buradan izlerken, yaşadıklarınızı ve taleplerinizi dile getirirken bize hiç yabancı olmayan sesinizi duyduk. Yabancı olmayan öfkenize tanık olduk.

Ayşe Paşalı’nın gözleri geldi aklımıza, Ayşe Tuba Arslan’ın naif gülüşü, bir parça daha nefes almak için bize seslenen Emine Bulut'un sözleri…

Bir kişi daha eksilmemek için…

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol