birgün

10° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 14.04.2021 09:57

1 Mayıs’ta umut yan yana

1 Mayıs’ta umut yan yana

EMEK SERVİSİ

DİSK 1 Mayıs’ı bu yıl “Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için umut yan yana” sloganıyla kutlayacak. 1 Mayıs için yapılan çağrıda “Pandemi koşullarında, nerede olursak olalım, işyerlerinde, meydanlarda, sokaklarda, sosyal medyada bulunduğumuz her yerde taleplerimiz için yan yana geliyoruz, umudu büyütüyoruz” dendi.

DİSK “Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için 1 Mayıs haftası boyunca yan yana taleplerimizi haykırıyoruz” ifadelerini kullanarak taleplerini şöyle sıraladı:


• Tüm çalışanların derhal aşılanması için, salgınla mücadelede şirketlerin çıkarlarının, siyasi hesapların değil, halk sağlığı esas alınsın.

• Covid-19’un çalışırken hastalığa yakalanan emekçiler için iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin, salgınla mücadelede bedel ödeyenlerin hakkı ödensin.

• İşten çıkarma yasağının tüm istisnalarının kaldırılması için, milyonlarca işçinin haksız-hukuksuz biçimde işten atılmasına yol açan Kod-29 zulmüne son verilmesin.

• Ücretsiz izin dayatmasına son verilsin, tüm işçilere en az asgari ücret kadar Kısa Çalışma Ödeneği desteği sağlansın.

• İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işverenlere yapılan destek ve teşvikler durdurulsun, işçilerin fonu sadece işçilere tahsis edilsin.

• Pandemi süresince asgari ücret vergi ve kesintilerden muaf tutulsun. Asgari ücretin brütü net olarak ödensin. Tüm çalışanlara ayda en az 750 TL ek gelir sağlansın.

• İşsizlik azaltılsın, gelir kaybı olmaksızın çalışma süreleri kısaltılsın, haftalık çalışma süresi 37,5 saate düşürülsün. İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın.

• Acil olmayan mega projeler iptal edilsin, sermayenin vergi ayrıcalıkları kaldırılsın ve böylece pandemide işçilere, emekçilere daha fazla sosyal destek sağlansın.

• Adil bir vergi düzeni sağlansın, tüm temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki adaletsiz dolaylı vergiler kaldırılsın.

• Patronların ve iktidarın iki dudağı arasından çıkacak lafla ekmeğimizle oynanmasın, örgütlenme, toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın.

• Covid-19 salgını kadınların ev içi iş yükünü artırıyor, kadınları işsiz bırakıyor, kadına yönelik şiddeti tırmandırıyor. İstanbul Sözleşmesi ile 6284 sayılı yasanın etkin şekilde uygulansın. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı Sözleşmesi’nin onaylansın. Emek Servisi

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol