birgün

21° AÇIK

"10 bin dolar alan siyasetçiyi savcılara Süleyman Soylu değil polis söyledi"

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Sedat Peker'den 10 bin dolar alan siyasetçinin ismini savcılara, iddiayı dile getiren Süleyman Soylu'nun değil "kolluk güçlerinin" ilettiğini belirtti.

SİYASET 19.06.2021 12:27
"10 bin dolar alan siyasetçiyi savcılara Süleyman Soylu değil polis söyledi"
Abone Ol google-news

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek Sedat Peker'den 10 bin dolar alan siyasetçi bilgisinin Sedat Peker'le ilgili yapılan soruşturmada ele geçirilen bir elektronik mesaj sayesinde elde edildiğini yazdı. Zeyrek, söz konusu siyasetçinin ismini savcılara, iddiayı dile getiren Süleyman Soylu'nun değil "kolluk güçlerinin" aktardığını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı bir televizyon programında suç örgütü lideri Sedat Peker’den 10 bin dolar alan bir siyasetçi olduğunu açıklamasıyla başlayan tartışmalar sürüyor. Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü yazısında Süleyman Soylu’nun önceki günlerde kendisinden söz konusu ismi isteyen Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile yaptığı 1,5 saatlik görüşmeyi değerlendirdi.

Deniz Zeyrek, "Sıcak patates” yargının kucağında kaldı" başlıklı yazısında "Soylu’nun savcılara herhangi bir bilgi vermediğini öğrendim” diyerek şu soruyu sordu: "Peki Soylu savcılara isim vermemişse savcılar o ismi nereden öğrendi ve Şentop neden ‘O isim savcıda’ dedi?”

Zeyrek'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Araştırırken bu sorunun yanıtını öğrendim: İsmi savcıya veren Bakan Soylu değil, kolluk kuvvetleri. Polis Peker ve örgütüyle ilgili birkaç soruşturma yürütüyordu. Bu soruşturmalardan birinde, ellerine bir elektronik mesaj geçti. Mesajda Peker'in AK Parti'den bir isme para ödediği yazıyordu. Polis olsanız ne yapardınız? Tabii ki onlar da amirlerine, müdürlerine bildirdiler. Müdürler ise Bakan Soylu'ya. Bu noktada karar vermek gerekiyordu? O delil soruşturma evrakları içinde yer alacak mıydı? Yer alırsa bu AK Parti'ye zarar verir miydi? AK Parti'ye zarar verirse bunun faturası kime kesilirdi? Soylu televizyonda olayı açıkladıktan sonra başka seçenek kalmadı. O delil, soruşturma dosyasına girdi. Bakan Soylu da polis de kucağındaki sıcak patatesi yargının kucağına bıraktı...

Artık sıcak patates Soylu ve polisin değil, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve savcıların kucağında. Hukukun gereği yapılırsa o isim resmi olarak teşhir olur. Bu da olay yokmuş gibi hareket eden AK Parti'ye büyük zarar verir. O zararın faturası da Gül'e ve yargıya kesilir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol