birgün

16° AÇIK

GÜNCEL 15.07.2020 17:01

10 Ekim Gar Katliamı planlayıcısının yurt dışındaki bir kampta olduğu tespit edilmiş!

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın firari sanıklarının yargılandığı dava dosyasına kritik belgeler girdi. Buna göre katliamın planlayıcısı olan IŞİD üyesi İlhami Balı ve örgütün diğer 3 üyesinin yurt dışındaki kamplarda olduğunun tespit edildiği belirtildi.

10 Ekim Gar Katliamı planlayıcısının yurt dışındaki bir kampta olduğu tespit edilmiş!

HABER MERKEZİ

10 Ekim Ankara Gar Katliamı'nın 16 firari sanığı hakkında açılan davanın 5. duruşması yarın Ankara 4.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Dava dosyasına giren yeni belgeler, katliamın planlayıcısı olan İlhami Balı ve diğer üç IŞİD üyesinin yurt dışındaki kamplarda olduğunu tespit edildiğini ortaya koydu.

10 Ekim 2015'te Ankara’da DİSK, KESK, TTB, TMMOB tarafından yapılması planlanan mitingin hemen öncesinde, sabah saat 10.04 civarında Ankara Garı kavşağında IŞİD tarafından iki intihar bombalı saldırısı düzenlenmiş, saldırı sonucu 100'den fazla yurttaş yaşamını yitirmişti.

Katliamın firari sanıkları hakkında açılan davanın 5. duruşması öncesinde, dava dosyasına giren belgeler, saldırının planlayıcısı olan, IŞİD’in ‘Türkiye emiri’ olarak geçen İlhami Balı’nın, yurt dışındaki bir kampta olduğunun tespit edildiğini gösteriyor.

EMNİYET’TEN ‘GİZLİ’ YAZI

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 24.03.2020 tarihli ve “gizli” ibaresi ile 81 il emniyet müdürlüklerine gönderdiği yazıda, BM–Unicef, Kampı, Hamam El Ali Kampı, Peşmerge Güçlerinin ellerinde bulunan kamplar, Irak Ordusu Kampı, Türk Konsoloslukları, Medruka Kampı, PKK/KCK-YPG-PYD kamplarında bulunan kişilere ilişkin bilgiler yer aldı.

Söz konusu bilgilerde, davanın firari sanıklarından dördünün, listelenen kamplarda yer aldığı belirtiliyor. Buna göre, Mustafa Delibaşlar’ın SDG, Fadile Delibaşlar’ın Roj, Cebrail Kaya’nın SDG, İlhami Balı’nın adı bildirilmeyen bir kampta yer aldığı kaydediliyor.

10-ekim-gar-katliami-planlayicisinin-yurt-disindaki-bir-kampta-oldugu-tespit-edilmis-757078-1.

BİR AY ÖNCE FARKLI YANIT

Ancak bu bilgilerin yer aldığı yazıdan bir ay önce ise, söz konusu firari sanıkların akıbetlerine ilişkin ilgili kentlerin emniyet müdürlüklerinden bilgi talebinde bulunulmuş, verilen cevaplarda, şahısların akıbetlerine ilişkin net bilgiler bulunmadığı belirtilmişti.

Hatay İl Emniyet Müdürlüğü, İlhami Balı’ya ilişkin 24 Şubat 2020 tarihli yazısında, “şahsın halen Suriye’de ülkesinde DEAŞ silahlı terör örgütü içinde faaliyet yürüttüğü yönünde bilgiler elde edilmiş…” ifadeleri kullanıldı.

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü de, Mustafa Delibaşlar hakkında, Suriye’deki çatışmalarda ölmüş olabileceğinin; Cebrail Kaya için ise Suriye’deki çatışma bölgelerinde olduğunun değerlendirildiğini belirtti.

BALI NEREDE?

Davanın avukatları, yarınki duruşmada İlhami Balı’nın hangi kapta olduğunun belirlenmesini, ve belgelerin tamamının dosyaya girmesini talep edecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol