birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 06.12.2019 12:17

10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 11-14 Aralık’ta

İzmir’de, 10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri'nde, dört gün boyunca iki ayrı salonda ülke içinden ve dışından 37 seçme belgesel film izlenecek

10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri 11-14 Aralık’ta

BİRGÜN İZMİR

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) 10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri bu yıl 11-14 Aralık 2019 tarihlerinde Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Mimarlık Merkezi'nde olmak üzere iki ayrı salonda yine İzmirli belgesel sinemaseverler ve insan hakları savunucuları ile buluşuyor.

Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik olarak izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşturmayı hedefleyen İnsan Hakları Belgesel Film Günleri'nin bu yıl ki teması ‘düşünce, ifade ve basın özgürlüğü’ olarak belirlendi.

İletişim Çalışmaları Topluluğu, Fransız Kültür Merkezi, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İzmir Mimarlar Odası, İzmir Barosu ve İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi tarafından desteklenen TİHV 10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri'nde, dört gün boyunca iki ayrı salonda ülke içinden ve dışından 37 seçme belgesel film izlenecek.

Bu yıl belgesel film günleri kapsamında ‘düşünce, ifade ve basın özgürlüğü’ temalı, ülke çapında katılıma açık bir afiş yarışması gerçekleştirildi. 331 tasarımcının 571 eser ile katıldığı bu yarışmanın birincisi seçilen eser 10. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin afişi oldu. Ayrıca yarışmaya katılan eserlerden en beğenilen 26’sı, 9 - 15 Aralık 2019 tarihleri arasında gösterimlerin yapıldığı Mimarlık Merkezi’nin sergi salonunda sergilenecek.

Yine belgesel film günleri kapsamında, Mimarlık Merkezinde gazeteci, yazar ve belgesel sinemacı Ümit Kıvanç’ın kolaylaştırıcılığında genç sinemacılar, insan hakları savunucuları ve sivil toplum örgütü üyelerinden oluşan 20 katılımcıya insan hakları temalı belgesel film yapma beceri ve tekniklerinin uygulamalı olarak aktarıldığı “Belgesel Sinema Atölyesi” yapıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız