birgün

7° AÇIK

12 yaşından itibaren 3 yıl boyunca 10 binden fazla site hackledi: Suç olduğunu bilmiyordum

12 yaşından itibaren 3 yıl boyunca 10 bin 762 internet sitesine girip, güvenlik açıklarının kapatılması için uyarı notu bırakan 18 yaşındaki T.G.'ye, hack'lediği 10 kamu sitesi için dava açıldı. Amacının sitelere uyarı yapmak olduğunu söyleyen T.G., yarılama sonucunda adli para cezasına çarptırıldığını kaydederek, "Polislerin beni evimden almaya gelmesinden sonra çok korktum. Ondan sonra da hiç bulaşmadım. Bunun suç olduğunu bilmiyordum. 2 senedir bilgisayara da elimi sürmedim" diye konuştu.

GÜNCEL 31.01.2023 12:41
12 yaşından itibaren 3 yıl boyunca 10 binden fazla site hackledi: Suç olduğunu bilmiyordum Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Ankara'da 12 yaşından itibaren 3 yıl boyunca yurt içi ve dışından 10 bin 762 internet sitesine girip, güvenlik açıklarının kapatılması için uyarı notu bırakan 18 yaşındaki T.G.'ye, hacklediği 10 kamu sitesi için dava açıldı. Yargılama sonucunda T.G.'ye 30 gün karşılığı adli para cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı. T.G., "Sistemin açığını bulmak beni tatmin ediyordu. Ama zarar vermek gibi bir niyetim de hiçbir zaman olmadı" dedi.

Edinilen bilgiye göre, Ankara'da yaşayan T.G., teknik lisede bilişim bölümünde eğitim gördüğü 12 yaşından itibaren 3 yıl boyunca yurt içi ve dışından birçok firmaya ait internet sitesine girip, güvenlik açıklarını kapatmaları için uyarı notu bıraktı. T.G., 2020'de yurt içinden bir firma sahibinin şikayeti üzerine gözaltına alınıp, sevk edildiği adliyede savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. T.G. hakkında, 'bilişim sistemine izinsiz girme' suçundan başlatılan soruşturma, şikayetçi ile 5 bin TL karşılığında uzlaşınca kapandı.

10 BİN 762 İNTERNET SİTESİNE GİRDİ

Bu soruşturma kapsamında bilirkişinin yaptığı incelemede, T.G.'nin, aralarında ABD, Rusya gibi ülkelerin de olduğu çoğu yurt dışındaki 10 bin 762 internet sitesine girdiği tespit edildi. Kamu kurumlarına ait internet sitelerine de girdiği saptanan T.G. hakkında, hacklediği 10 kamu sitesi için savcılık tarafından dava açıldı. Ankara Batı Çocuk Mahkemesi'ndeki yargılamada T.G.'ye 30 gün karşılığı adli para cezası verildi, sabıkasız ve yaşının küçük olması nedeniyle hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Bu olaydan sonra küçüklüğünden bu yana ilgi duyduğu siber güvenlik alanından soğuduğunu söyleyen T.G., üniversite sınavında siber güvenlik bölümünü kazanmasına rağmen gitmedi.

DHA'ya konuşan T.G., ilk bilgisayara 10 yaşında sahip olduğunu belirterek, "İlk başlarda sosyal mecralarda geziyordum. Ama oralarda pek bir şey yapamadım. Daha sonra web sitelerinin alt yapısını araştırdım. Burada bir açık bulmak beni çok tatmin ediyordu; çünkü büyük bir sitenin kurucusu kendisi her şeyi yaptığını sanırken, orada açık bulmam beni tatmin ediyordu. İlk başta yabancı web siteleriyle başladım. Türkiye’de de bazen siteler önüme çıktığında açık bulduğumda uyarı olarak bir 'indeks' atıyordum. Sitelere bu şekilde uyarı veriyordum ‘şu şekilde bir açığınız var’ diye; ama bunun suç olduğunu bilmiyordum" dedi.

"AÇIKLARINI KAPATMALARINI İSTEDİM"

ABD’de de hacklediği siteler olduğunu anlatan T.G., "Hatta bazı ülkelerin isimlerini bile bilmiyordum; ama oralardan da hacklediğim siteler oldu. En son 2019 yılının ortalarında site hackledim. 3 senedir de bu işlemi yapmıyorum. Çünkü diğer hackerler tarafından çok fazla tehdit almaya başladım. ‘Seni bulacağız, seninle görüşeceğiz’ diyorlardı. Aileme hakaret ediyorlardı. Evime polisler 2020 yılında geldi. Ve çok korktum. Bir gece nezarette kaldım. Ertesi gün nöbetçi savcılığa götürüldüm. Site sahiplerinden aslında tamamen açıklarını kapatmalarını istemiştim. Hiçbir zaman niyetim onlara zarar vermek olmamıştı. İyi niyetle yaklaşmıştım. Sadece uyarı atıyordum; ama bunun suç olduğunu bilmiyordum" diye konuştu.

"2 SENEDİR BİLGİSAYARA ELİMİ SÜRMEDİM"

T.G., bu olay öncesinde üniversitede bilişimle ilgili bölüm okumak istediğini belirterek, "Kendimi de buna hazırlıyordum. ‘Kesin kazanacağım’ diyordum. Fakat polislerin beni evimden almaya gelmesinden sonra çok korktum. Ondan sonra da hiç bulaşmadım. 2 senedir bilgisayara da elimi sürmedim. Bundan sonra da kendimi tamamen başka bir alanda ileri götürecek şeylere bakıyorum. Bilgisayardan uzak durmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Meslek olarak önceden sorsalardı ‘siber güvenlik uzmanı olmak istiyorum’ derdim; ama şu an hiçbir hedefim yok siber güvenlik alanında" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol