İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Suriye'de. Reisi, Suriye'nin başkenti Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşecek. Reisi, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011'den beri Suriye'yi ziyaret eden ilk İran Cumhurbaşkanı oldu.

Kaynak: Haber Merkezi
12 yıl sonra ilk: İran Cumhurbaşkanı Suriye'de

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından beri Suriye'yi ziyaret eden ilk İran Cumhurbaşkanı oldu. Reisi, başkent Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşecek.

Resi'nin karşılaması sırasında düzenlenen resmi törende, iki ülke başkanlarının portrelerinin yer aldığı bilbordlarda Arapça ve Farsça "Hoşgeldiniz" yazıları yer aldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre Suriye'de yayın yapan Vatan gazetesi, Reisi'nin iki gün sürecek ziyaretinde enerji alanı da dahil bazı anlaşmaların imzalanacağını bildirdi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA ise Reisi'nin heyetinde İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ın yanı sıra petrol, maliye, savunma, yol ve şehirleşme, telekomünikasyon bakanları ile İran Merkez Bankası Başkanı'nın da bulunduğunu duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, iki gün önce yaptığı basın toplantısında tarih belirtmeksizin Reisi’nin yakında Suriye’yi ziyaret edeceği bilgisini paylaşmıştı.

Suriye’nin yeniden yapılanma aşamasına girdiğini aktaran Kenani, "İran’ın bu süreçte teknik ve ekonomik kapasitesiyle Suriye hükümeti ve halkının yanında olmaya hazır olduğunu" ifade etmişti.