birgün

20° AÇIK

13 aydır maaş alamayan Ermenekli madenciler taleplerini açıkladı

13 aydır maaş alamadıkları için 20 gündür grev yapan Ermenekli maden emekçileri taleplerini açıkladı. Madenciler, işten çıkarılan maden emekçilerinin işe geri alınmaması, maaşların ve tazminatların eksiksiz yatırılmaması durumunda işbaşı yapmayacaklarını açıkladı

ÇALIŞMA YAŞAMI 19.09.2020 14:16
13 aydır maaş alamayan Ermenekli madenciler taleplerini açıkladı
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası (Bağımsız Madem İş), 13 aydır maaş alamadıklarını açıklayarak 20 gün önce greve başlayan Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden emekçilerinin talepleri açıkladı.

TALEPLER KARŞILANMAZSA İŞBAŞI YAPILMAYACAK

Açıklamada, “Maden işçilerinin sesini ve taleplerini duyuralım” denilerek Ermenek Maden İşçileri Meclisi Toplantısı’nda alınan beş maddelik karar ve talepler de açıkladı. Taleplerin karşılanmaması halinde işbaşı yapılmayacağının belirtildiği açıklamada, Ermenekli madencilerin talepleri ve kararları şu şekilde sıralandı:

► Maaşlarımız ve tazminatlarımız eksiksiz yatırılacak

► İşçi sağlığı ve iş güvenliği (İSİG) kurallarına uygun çalışma ortamı sağlanacak

► Sendika ile toplu sözleşme yapılacak

► İşten çıkarılan madenciler işe geri alınacak

► Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)kesintisi sorunu çözülecek

1 EKİM'DE ANKARA'YA YÜRÜYECEKLER

Bağımsız Madem İş’ten yapılan açıklamada, Ermenek Maden İşçileri Meclisi’nin 1 Ekim'de başlatacağı Ankara yürüyüşü için ilk hazırlık toplantısını gerçekleştirildiği ve İkinci toplantı yarın yapılacağı da belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol