birgün

17° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 19.09.2020 14:16

13 aydır maaş alamayan Ermenekli madenciler taleplerini açıkladı

13 aydır maaş alamadıkları için 20 gündür grev yapan Ermenekli maden emekçileri taleplerini açıkladı. Madenciler, işten çıkarılan maden emekçilerinin işe geri alınmaması, maaşların ve tazminatların eksiksiz yatırılmaması durumunda işbaşı yapmayacaklarını açıkladı

13 aydır maaş alamayan Ermenekli madenciler taleplerini açıkladı

HABER MERKEZİ

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası (Bağımsız Madem İş), 13 aydır maaş alamadıklarını açıklayarak 20 gün önce greve başlayan Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden emekçilerinin talepleri açıkladı.

TALEPLER KARŞILANMAZSA İŞBAŞI YAPILMAYACAK

Açıklamada, “Maden işçilerinin sesini ve taleplerini duyuralım” denilerek Ermenek Maden İşçileri Meclisi Toplantısı’nda alınan beş maddelik karar ve talepler de açıkladı. Taleplerin karşılanmaması halinde işbaşı yapılmayacağının belirtildiği açıklamada, Ermenekli madencilerin talepleri ve kararları şu şekilde sıralandı:

► Maaşlarımız ve tazminatlarımız eksiksiz yatırılacak

► İşçi sağlığı ve iş güvenliği (İSİG) kurallarına uygun çalışma ortamı sağlanacak

► Sendika ile toplu sözleşme yapılacak

► İşten çıkarılan madenciler işe geri alınacak

► Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)kesintisi sorunu çözülecek

1 EKİM'DE ANKARA'YA YÜRÜYECEKLER

Bağımsız Madem İş’ten yapılan açıklamada, Ermenek Maden İşçileri Meclisi’nin 1 Ekim'de başlatacağı Ankara yürüyüşü için ilk hazırlık toplantısını gerçekleştirildiği ve İkinci toplantı yarın yapılacağı da belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız