birgün

3° AÇIK

SİYASET 15.02.2021 06:29

13 eve ateş düştü

Bakan Akar, Pençe Kartal-2 Harekatı’nda “13 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vurularak şehit edildi” dedi. İçişleri Bakanı Soylu yaşamını yitirenlerin 6 yıl önce PKK tarafından kaçırılan güvenlik görevlileri olduğunu belirtirken alıkonulmuş kişilerin katledilmesine tepki yağdı.

13 eve ateş düştü

HABER MERKEZİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak’ın kuzeyinde bulunan Gara bölgesine yönelik 10 Şubat’ta başlatılan Pençe Kartal-2 Harekatı’yla ilgili yaptığı açıklamada “13 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı vurularak şehit edildi” dedi. Yaşamını yitirenlerin PKK tarafından daha önce kaçırılan asker ve polisler olduğu iddia edilirken, iddiaları doğrulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “6 yıl önce PKK tarafından kaçırılan Kuzey Irak’ta alıkonulan 13 evladımız, alçakça, kalleşçe şehit edildi” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki heyetle Irak’ın kuzeyi Gara bölgesindeki PKK hedeflerine yönelik gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekatı’nın sevk ve idare edildiği sınır hattındaki Harekat Merkezi’ne geldi. “Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır” diyen Akar sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir.” Akar’ın ardından söz alan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ise konuya ilişkin, “2015 yılından önceki ortamda kaçırılan personelimiz var. Keşif unsurlarının çalışmaları sonucunda bunların Gara bölgesinde olabileceğine dair çok iyi kanıtlar bulduk” dedi.

KİMLİKLERİ AÇIKLANDI

Gara’da yaşamını yitiren 13 kişiden 10’unun kimliklerinin belirlendiğini, üç kişinin kimlik belirleme çalışmalarının sürdüğünü belirten Malatya Valisi Aydın Baruş şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Vedat Kaya. Diyarbakır Karayolunda alı konulan Siirt Nüfusuna kayıtlı Janarma er Süleyman Sungur, 21 Eylül 2016 tarihinde Hakkari Çukurca Karayolunda alı konulan Hakkari İl jandarma Komutanlığı emrinde görevli Uzman Erbaş Mevlüt Kahveci, 2015 tarihinde Tunceli Karayolunda alı konulan Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı Toplu Er Müslüm Altundaş, Adıyaman nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Aydın Köse, Samsun Nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Salih Muhammet Salih Kanca oldukları anlaşılmıştır. Hain saldırıda şehit edilen 3 evladımızın kimlik belirleme çalışmaları devam etmektedir.”

***

TEPKİ YAĞDI

Alıkonulmuş kişilerin katledilmesiyle ilgili toplumun birçok kesiminden tepki yağdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaşanan olayı lanetlediklerini ifade etti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Hiç kimse şablon ve bildik ezberlerin arkasına saklanamayacaktır” dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Sessiz kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan 6 soru önergesi verdi

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, yaşamını yitiren askerler için 2016 yılından bu yana tam 6 soru önergesi verdiğini hatırlattı. “Bu çocukların ailelerinin hepsini tanıyorum” diyen Bakan, “Sağ salim yurtlarına, evlerine dönsünler, ailelerine kavuşsunlar diye yıllardır mücadele ediyorum” ifadelerini kullandı

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise, sosyal, “PKK elindeki esir askerlerin yakınları 2,5 sene önce bana başvurmuştu. Sağ salim dönüşleri için yardım istemişlerdi. Bir barış ortamı olsa belki o insanlar hayatta olurdu. Barış, hayat için her şeyi yapardım ama devlet yetkilileri böyle bir şeyi hiç düşünmedi, adım atmadı” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol