birgün

22° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 19.11.2019 00:36

132 göçmen çocuk kayıp

132 göçmen çocuk kayıp

İsmail ARI

Yarın Dünya Çocuk Hakları Günü… Emniyetin verilerine göre, Tğrkiye’de en az 237 çocuk kayıp. Kayıp çocukların yüzde 55’ini ise göçmenler oluşturuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan bilgilere göre, en az 237 çocuk için ailesi ve yakınları tarafından kayıp başvurusunda bulunuldu.

Kayıp çocukların yarısından fazlasını ise göçmen çocuklar oluştururken, aranan 237 çocuktan 132’sinin göçmen olduğu öğrenildi. Kayıp göçmen çocukların 99’u Afgan, 19’u Suriyeli, 13’ü ise Iraklı. Kayıp Afganistanlı çocukların tamamını erkekler oluştururken 19 kayıp Suriyeli çocuktan dördünün kız olduğu öğrenildi. Pakistanlı ve Iraklı kayıp çocukların da tamamı erkeklerden oluşuyor.

Türkiyeli kayıp çocukların da yüzde 53’ünü kız çocuklar oluşturuyor. Emniyet’in kayıp ilanlarına göre, Türkiyeli en az 56 kız çocuk ve 49 erkek için kayıp başvurusunda bulunuldu. Kayıp çocukların büyük çoğunluğunun 15 ile 17 yaş arasında olması da dikkat çekti. Kayıp ilanlarına göre, 0 ile 4 yaş arası kayıp çocuk bulunmuyor.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız