birgün

4° AÇIK

SİYASET 07.01.2021 06:44

16 milyar TL’lik ‘ek maliyet’ vurgunu

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Kurtköy-Akyazı kesimi ile Kınalı-Odayeri kesimi için, iktidara yakınlığıyla bilinen firmalara ‘ek maliyet artışları’ adı altında toplam 16 milyar TL’lik ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan ek ödeme, Limak, Cengiz, Kolin ve Kalyon şirketlerinin kasasına girdi.

16 milyar TL’lik ‘ek maliyet’ vurgunu

BirGün ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yap, işlet, devret modeli ile peşkeş çekilen kamu kaynaklarının her geçen gün arttığını, 'rakamlar üzerinden' gösterdi. Akın, son olarak Kuzey Marmara Otoyolu için son iki yılda devletin kasasından 2 milyar dolardan daha fazla ‘planlanmayan tutar’ çıktığını kaydetti.

CHP’li Akın’ın hazırladığı çalışmaya göre, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında Limak-Cengiz ortaklığına verilen Kurtköy-Akyazı Kesimi projesinde yüzde 65,5 oranında ek maliyet artışı yaşanırken Kolin-Kalyon ortaklığına verilen Kınalı-Odayeri Kesimi projesinde ise yüzde 55,3 oranında ek maliyet artışı gerçekleşti. Devletin kasasından bu firmalara ek maliyet artışı adı altında yapılan toplam harcama, 16 milyar TL’yi geride bırakan bir tutara denk gelen, 2 milyar 186 milyon 895 bin 114 dolar oldu.

CUMHURBAŞKANI ONAYLI

Kanun gereği, ek maliyet artışlarının yüzde 20'yi geçmesi durumunda Cumhurbaşkanı’nın onayının gerektiğini anımsatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi öncesinde yüzde 20'nin üzerindeki maliyet artışları Yüksek Planlama Kurulu'nun kararıyla sağlanmaktaydı. Yeni sistemde Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan maliyet artışlarıyla ilgili herhangi bir duyuru da yapılmamaktadır. Yine şeffaflık unutulmuş, unutturulmuş, yok sayılmıştır” dedi.

YANDAŞA AKTARMA YÖNTEMİ

AKP’nin kamu kaynaklarını hoyratça kullandığını ve yandaşlarını hiçbir durumda ihmal etmediğini dile getiren Akın, “Yap İşlet Devret modeli ya da Kamu Özel İşbirliği modeli, ne yazık ki AKP hükümetleri döneminde halkın parasını yandaşlara aktarmanın bir yöntemi haline dönüştürülmüştür. Bu yönetim anlayışı halkımızı daha çok fakirleştirmekte ülke kaynaklarını da eşit, adil ve hakça dağıtılmasına engel olmaktadır” ifadelerini kullandı

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol