birgün

9° PARÇALI BULUTLU

16 yaşındaki Ayşegül'ü cinsel istismarda bulunduktan sonra öldüren erkek için ağırlaştırılmış müebbet talebi

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, cinsel istismarda bulunduğu 16 yaşındaki Ayşegül Aydın'ı, başına taşla vurarak katleden Afganistan uyruklu Muhammed Atikullah (20) için 'nitelikli kasten öldürme', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'nitelikli cinsel istismar' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet talep hapis edildi.

KADIN 29.06.2022 11:29
16 yaşındaki Ayşegül'ü cinsel istismarda bulunduktan sonra öldüren erkek için ağırlaştırılmış müebbet talebi Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Kocaeli'de Ayşegül Aydın'ı cinsel istismarda bulunduktan sonra başına taşla vurarak öldüren Afganistan uyruklu Muhammed Atikullah hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi.

Geçen yıl 12 Temmuz'da, meydana gelen olaya göre Atikullah, Ayşegül Aydın'ı takip ettikten sonra sürükleyerek götürdüğü ormanlık alanda cinsel istismar girişiminde bulundu. Bu sırada direnen Aydın'ın boğazını sıkıp başına taşla vurarak yaraladı. Atikullah, daha sonra yol kenarına getirdiği Ayşegül'ü yaralı gördüğünü belirterek, çevredekilerden yardım istedi. Ayşegül hastaneye kaldırılırken, Atikullah olay yerinden kaçtı. Atikullah, daha sonra yakalanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yoğun bakımda tedavi gören Ayşegül Aydın ise 132 gün sonra hayatını kaybetti.

Muhammed Atikullah, ifadesinde yaşananları anlatarak Ayşegül'ün boğazını sıktığını, etkisiz hale getirmek için uğraştığını ve bu sırada Ayşegül'ün baygınlık geçirerek kafasını çarptığını söyledi. Uyguladığı şiddeti itiraf eden Atikullah, cinsel istismarda bulunmadığını belirterek inkar etti.

'CİNSEL İSTİSMAR' ŞÜPHESİ KESİNLEŞTİ

DHA'nın haberine göre, Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmada iddianame, tamamlandı. İddianamede, otopsi tutanağı, şüpheli ifadesi, hastane raporları, kamera görüntüleri, olay yerinde tespit edilen materyaller ve kriminal inceleme tutanaklarından çıkarılan sonuçlar da yer aldı.

Savcılık, olay yerinde yapılan incelemelerde Ayşegül'ün sürüklendiği ağaçlık alan içinde bulunan iç çamaşırı, çorap, açılmış içi boş ıslak mendil poşeti ve kullanılmış 2 ıslak mendil ile Muhammed Atikullah'a ait şort üzerinden alınan leke numunelerinde belirlenen meninin, benzer DNA örnekleri olduğunun tespit edilmesiyle şüphelinin Ayşegül'ü öldürmeden önce 'nitelikli cinsel istismar' suçunu işlediğine kanaat getirdi.

ÖLÜM NEDENİ DE BELLİ OLDU

İddianamede yer alan otopsi raporuna göre, başına aldığı darbeler nedeniyle ağır yaralanan ve hastanede 132 gün yaşam mücadelesi veren Ayşegül Aydın'ın kafa travması, boyun bölgesine yapılan baskıya bağlı gelişen beyin ödemi, beyindeki hasardan dolayı solunumun ciddi azalmasına bağlı beyin dokusunun tahribatı ve gelişen akciğer enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiği kaydedildi.

Muhammed Atikullah hakkında 'nitelikli kasten öldürme', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'nitelikli cinsel istismar' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Atikullah, 22 Eylül'de Gebze 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlanacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun