17 bin ağaç kesecekler!

05.11.2018 09:56 ÇEVRE

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Gebze’de bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçecek olan 1,7 kilometrelik kısmı tepkilere sebep oluyor. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, inşaat sırasında 17 binden fazla ağacın kesileceğini söyleyerek, “Bu parkın içerisinde yaşayan ve nesli çok ciddi şekilde tükenme tehlikesine sahip kuşlar var. Bu kuş türlerinin de tamamen yok olmasına sebep olacağız” dedi.

İstanbul Çatalca’dan başlayarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Anadolu’ya bağlanan ve Sakarya’nın Akyazı ilçesine kadar devam eden Kuzey Marmara Otoyolu’nun 2’nci etap inşa çalışmaları devam ediyor. Pendik ile Akyazı arasında devam eden çalışmalar kapsamında Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Osmangazi Köprüsü’nü birbirine bağlayacak olan bağlantı yolları ile birlikte toplam 258 kilometre yol inşa edilecek. Kuzey Marmara Otoyolu’nun 1,7 kilometrelik kısmının ise Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın kuzey sınırından geçmesi planlanıyor. İnşaat sırasında 17 binden fazla ağacın kesileceğini ve Ballıkayalar’da yaşayan nesli tükenmekte olan kuşların tamamen yok olacağını söyleyen Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, duruma tepki gösterdi.

ÇED’de de yazıyor
ÇED raporunda otoyolun Ballıkayalar’dan geçmesinin sakıncalı olduğunun yazıldığını söyleyen Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, “Bu yolun 1,7 kilometrelik kısmı Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın içini de kapsayacak şekilde üst sınırından geçmekte olup, ayrıca orman alanı diye tabir edilen şekilde de 841 bin 552 metrekare orman sahasından geçiyor. Yani 841 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Bu da demektir ki, Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ve İzmit İşletme Müdürlüğü raporlarında belirtildiği üzere bu güzergâhta 17 bin ağaç kesilecek. Ballıkayalar Vadisi, 200 milyon yıllık bir oluşum sonucunda meydana gelmiştir. Kilsel, kireçsel oluşumların neticesinde meydana gelmiş bir parktır burası. Zaten ÇED raporunda Kocaeli Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun olumsuz görüşü var” dedi.