birgün

21° AÇIK

1800’lü yıllarda Trump’ı yazdı

Ingersoll Lockwood’un tüm dünyada büyük yankı uyandıran “1900 ya da Son Başkan”, “Genç Baron Trump ve Harika Köpeği Bulger’ın Seyahatleri” ve “Baron Trump’ın Fantastik Yeraltı Macerası” adlı kitapları Minas Kitap etiketiyle okurlarla buluşuyor. 1889 ve 1893 yılında Ingersoll Lockwood tarafından kaleme alınan çocuk kitabındaki karakterle ABD Başkanı Donald Trump arasındaki inanılmaz benzerlikler tüm dünyada büyük […]

KÜLTÜR SANAT 11.04.2019 09:06
1800’lü yıllarda Trump’ı yazdı
Abone Ol google-news

Ingersoll Lockwood’un tüm dünyada büyük yankı uyandıran “1900 ya da Son Başkan”, “Genç Baron Trump ve Harika Köpeği Bulger’ın Seyahatleri” ve “Baron Trump’ın Fantastik Yeraltı Macerası” adlı kitapları Minas Kitap etiketiyle okurlarla buluşuyor.

1889 ve 1893 yılında Ingersoll Lockwood tarafından kaleme alınan çocuk kitabındaki karakterle ABD Başkanı Donald Trump arasındaki inanılmaz benzerlikler tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Kitap serisinin başkarakteri Baron Trump isimli çocuğun çizimindeki yüzün gerçek hayattaki ABD Başkanı’nın oğlu Barron Trump’a olan şaşırtan benzerliği de kitaba olan ilgiyi artırdı. Lockwood’un zamanda yolculuk yaptığı yönündeki yorumlara neden olan bu kitap serisinde New York’ta 5. Cadde’de yaşayan zengin bir adamın ABD’de başkanlık için yarıştığını ama kimsenin onun kazanmasını beklemediğini anlatıyor.

Üç roman serisi hakkında yapılan yorumların bazıları şöyle:

Genç Baron Trump ve Harika Köpeği

“İnternet ana karakteri Baron Trump adlı bir çocuk olan 19. yüzyılda yazılmış bir kitapla çalkalanıyor. Trump taraftarı film yapımcısı Leigh Scott bu kitapları filme çekmeyi planlıyor.” (huffingtonpost.com)

“Tuhaf! 1800’lerde yazılan kitap dizisi Trump ailesi ile ilginç benzerlikler taşıyor. Bu benzerlikler üzerine komplo teorisyenleri Trump ailesinin zaman makinesine sahip olduklarını ve kontrol ettiklerini iddia ediyorlar.” (dailymail.com)

Baron Trump Fantastik Yeraltı Macerası

“İnternet Victoria çağında yazılan ve başkahramanı Trump olan kitap serisi hakkında çıldırıyor. Günümüz Trump ailesi ile olan benzerlikler, Tesla’nın zaman makinesiyle ilgili tartışmaları bir kez daha alevlendirdi. Florida Üniversitesi, Tarihi Çocuk Edebiyatı, Baldwin Koleksiyonu sorumlusu Suzan Alteri kitap başlıkları için, “Gerçekten garip. Bundan daha iyi bir kelime düşünemiyorum’ dedi. (politico.com)

1900 ya da Son Başkan

“1800’lerden bir yazar Rusya ve Amerika’nın düşüşünü mü öngördü? Lockwood’un ilk iki serisi ve Trump ailesi arasında çok ciddi benzerlikler var. Son Başkan adlı roman ise günümüzle ilginç derecede bağlantılı. Şu an internet bu 3 roman ve onlar hakkındaki teorilerle çalkanıyor.”

***

Ingersoll Lockwood kimdir?

1841 yılında ABD’de doğan Lockwood aynı zamanda avukatlık yapıyordu. Bu üç kitabı dışında farklı çocuk romanları da kaleme alan Lockwood, Irwin Longman takma adını kurmaca dışı çalışmalarında kullandı. Son yıllarını da New York’ta geçiren Lockwood 77 yaşında hayata veda etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol