birgün

7° AÇIK

DÜNYA 19.03.2020 07:37

19 Mart - Ülke ülke koronavirüs salgınında son durum | İtalya'da ölenlerin sayısı Çin'i geçti

İlk kez Çin'in Vuhan kentinde çıktığı belirtilen koronavirüs salgını dünyanın 171 ülkesinde görüldü. Dünya genelindeki vaka sayısı 220 bini aşarken ölü sayısı ise 9 bini geçti. İran, "Her 10 dakikada bir kişi ölüyor" açıklaması yaptı

19 Mart - Ülke ülke koronavirüs salgınında son durum | İtalya'da ölenlerin sayısı Çin'i geçti

Çin'in Vukan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüs salgını dünyayı tehdit etmeyi sürdürüyor. ABD'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) kaynaklı vaka sayısının 9 bin 345'e, ölü sayısının ise 150'ye yükseldiği bildirildi.

Ülkedeki koronavirüs salgınına ilişkin verileri takip eden Johns Hopkins Üniversitesinin son rakamlarına göre, Covid-19 vaka ve ölü sayısı artmaya devam ediyor.

Çarşamba gecesi yapılan son güncellemeye göre ABD genelindeki koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 150'ye, vaka sayısı ise 9 bin 345'e çıktı.

19 Mart 22.36 itibariyle, dünyadaki koronavirüs vakalarının takip edildiği worldometers sitesine göre toplam vaka sayısı 241 bin 553 olurken ölü sayısı ise 9 bin 982'yi aştı.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan ve anlık güncellenen harita ile koronavirüs salgının dünyadaki son durumunu görebilirsiniz.

Güncelleme- 22:43

ABD VATANDAŞLARINI ÜLKEYE ÇAĞIRDI

ABD, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle küresel seyahat uyarısını 4. seviyeye çıkararak vatandaşlarına uluslararası seyahat yapmamaları, yurt dışındakilere de ülkeye dönmeleri çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Covid-19 nedeniyle küresel seyahat uyarısının 4. seviyeye çıkarıldığı belirtilerek, Amerikalılara uluslararası seyahat yapmamaları tavsiye edildi.

Yurt dışında bulunan ABD vatandaşlarına da çağrı yapılan açıklamada, "Hala ticari uçuş imkanı bulunan ülkelerde olan ve ABD'de ikamet eden vatandaşlar, yurt dışında süresiz kalmaya hazırlanmıyorlarsa ABD'ye dönmek için ayarlamalarını acilen yapmalıdır." ifadesine yer verildi.

Bazı ülkelerin Covid-19 nedeniyle seyahat kısıtlamaları, zorunlu karantina, sınırları kapatma, kendi vatandaşları haricindeki kişilerin girişine izin vermeme gibi önlemler aldığına işaret edilen açıklamada, "Yurt dışında yaşayan ABD vatandaşları uluslararası seyahatten kaçınmalıdır." ifadesi kullanıldı.

Güncelleme-21:55

FRANSA'DA ÖLENLERİN SAYISI 372 OLDU

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 108 kişi artarak 372'ye, vaka sayısı ise 10 bin 995'e yükseldi.

Güncelleme- 20:20

İTALYA'DA ÖLENLERİN SAYISI ÇİN'İ GEÇTİ

İtalya'da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 24 saate 427 kişi daha hayatını kaybetti. Ülkede toplam ölü sayısı ise Çin'i geçerek 3 bin 405'e yükseldi.

Güncelleme-14.30
İRAN'DA ÖLÜ SAYISI 1284'E YÜKSELDİ

İran'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 149 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 1284'e yükseldi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, son 24 saatte Covid-19 nedeniyle ülke genelinde 149 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Böylece toplam ölü sayısının 1284'e çıktığını belirten Cihanpur, vaka sayısının da 1046 artarak 18 bin 407'ye ulaştığı bilgisini verdi.

Cihanpur, 5 bin 979 kişinin ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildiğini aktardı.

Çin ve İtalya'nın ardından en çok can kaybının yaşandığı ülke İran'da, virüs ilk kez 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit edilmiş, ardından tüm eyaletlere yayılmıştı.

Güncelleme-14:15
İSPANYA'DA ÖLENLERİN SAYISI 767'YE YÜKSELDİ

İspanya’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son bir günde 558’den 767’ye yükseldi. Toplam vaka sayısı ise 13 bin 716’dan 17 bin 147’ye çıktı.

Güncelleme-13:00
İTALYA: SALGIN, ZİRVE NOKTASINA BİRKAÇ GÜN İÇİNDE ULAŞACAK

19-mart-ulke-ulke-koronavirus-salgininda-son-durum-vaka-sayisi-220-bini-asti-702992-1.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, İtalya'da 12 Mart'ta ilan edilen ve 25 Mart'ta sona erecek sokağa çıkma yasağının uzatılabileceğini duyurdu. İtalyan Corriere della Sera gazetesine konuşan Conte, ülkede koronavirüs salgınının birkaç gün içinde zirve noktasına ulaşmasını ve ardından gerilemeye başlamasını umduklarını belirtti. Conte, “Bu haftalar, en riskli haftalar ve maksimum dikkat gerektiriyor” dedi.

İtalya’da Kovid-19 bulaşanların sayısının 35 bini buldu, ölü sayısının ise 3 bine dayandı.

Güncelleme- 12:00
AZERBAYCAN'DA SOKAKLAR BOŞALTILDI, BAKÜ'YE GİRİŞ KAPATILDI

Koronavirüs salgınına karşı tedbirlerin alındığı ve sosyal mesafelendirme önlemlerinin uygulandığı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün cadde ve sokaklarında insan yoğunluğu azaldı.

Tedbirler kapsamında bugünden itibaren Bakü, Sumgayıt ve Abşeron şehirlerine diğer bölgelerden seyahatler 29 Mart'a kadar yasaklandı. Kentin girişlerinde tüm araçlar kontrol ediliyor ve diğer illere kayıtlı yurttaşlarla araçlar geri gönderiliyor.

Güncelleme-12:00
BANGLADEŞ'TE 10 BİNLER KORONAVİRÜS DUASI İÇİN BULUŞTU!

Bangladeş’te koronavirüs nedeniyle ilk ölüm vakası kaydedilirken, ülkede on binlerce insanın ‘salgın duası’ yapmak üzere toplanması büyük tepki çekti.

Koronavirüs salgınına karşı tedbir olarak evde kalma ve kalabalıktan uzak durma çağrısı yapılırken, Müslüman nüfusun büyük çoğunlukta olduğu Bangladeş’in güneyindeki Raipur kasabasında on binlerce kişi ülkeyi virüsten temizleyeceği gerekçesiyle Kuran’daki şifa dualarını okumak üzere açık bir alanda toplandı.

Yerel polis şefi Tota Miah dua için 10 bin kişinin toplandığını söylerken, organizatörler bu sayıyı 25 bin olarak açıkladı.

Güncelleme-11:07
RUSYA'DA İLK ÖLÜM

Rusya'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 79 yaşında bir kadın yaşamını yitirdi.

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamada, Covid-19 teşhisi konulan kadının, müdahaleye rağmen kurtarılamadığı ifade edildi.

Hayatını kaybeden kadının kronik hastalıklarının da olduğu belirtildi. Böylece ülkede Covid-19 kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti.

Rusya'da dün Covid-19 tespit edilen kişi sayısı 147 olarak açıklanmıştı.

Güncelleme-10:20
İRAN: HER 10 DAKİKADA BİR KİŞİ ÖLÜYOR

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İran’da her 10 dakikada bir kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybediyor. Bir saatte yaklaşık 50 kişi koronavirüse yakalanıyor” ifadesini kullandı.

Cihanpur, vatandaşlarını, Nevruz tatilinde yolculuk yapmamaları ve ziyaret etmemeleri konusunda uyardı.

Öte yandan Başkent Tahran’da Şuhedayi Pakdeşt Hastanesi doktorlarından Şirin Ruhanirad, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İran Sağlık Bakanlığı, dün itibarıyla ülkede Kovid-19 kaynaklı can kaybının 1135’e yükseldiğini, vaka sayısının ise 17 bin 361 olduğunu açıklamıştı.

19-mart-ulke-ulke-koronavirus-salgininda-son-durum-olu-sayisi-9-bine-dayandi-702891-1.

Güncelleme-09:33
KAZAKİSTAN'DA KARANTİNA UYGULAMASI BAŞLADI

Kazakistan'ın Nur Sultan ve Almatı kentlerinde, koronavirüs vakalarının hızla artmasının ardından virüsün diğer şehirlere yayılmasını önlemek amacıyla ilan edilen 'karantina rejimi' bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Karantina uygulaması kapsamında şehir sakinlerinin hareketi ve araçların şehre giriş çıkışlarına kısıtlama getirildi. Marketler ve eczaneler dışında tüm alışveriş merkezleri ve pazarların faaliyetlerinin askıya alındığı Nur Sultan ve Almatı'da, devlet ve özel kurumların personelinin yüzde 70'i evden mesai yapacak.

Güncelleme-09:32
KOLOMBİYA'DA ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) "pandemi" ilan ettiği yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmasına karşı Kolombiya'da ulusal acil durum ilan edildi. Başkent Bogota'da salgın nedeniyle paniğe kapılanlar, marketlerde makarna ve pirinç gibi uzun ömürlü gıda ürünleri ile hijyen malzemeleri, kolonya ve tuvalet kağıdı gibi temizlik ürünlerine yoğun ilgi gösterdi. Market raflarının boş kaldığı görüldü. Nüfusu 48 milyonu aşan Kolombiya'da 93 kişide Covid-19 görüldü.

AVUSTRALYA'DA UÇUŞLAR DURDURULUYOR

Vaka sayısının 636'ya yükseldiği Avustralya’nın ulusal hava yolu şirketleri Qantas ve iştiraki Jetstar mart sonundan mayıs ayının sonuna kadar uluslararası uçuşlara ara vereceklerini açıkladı.

Başbakan Scott Morrison’un yeni tip koronavirüsün yayılmasına karşı açıkladığı önlemler kapsamında, Avustralyalıların yurt dışına çıkışının yasaklandığı ve yurt dışındakilere de en kısa zamanda ülkeye dönmeleri çağrısı üzerinde Qantas Havayolları, aldığı tedbirleri duyurdu.

Qantas’ın resmi internet sayfasından yapılan açıklamaya göre, Qantas ve Jetstar’ın tüm uluslararası uçuşları mart sonundan itibaren 31 Mayıs'a kadar durduruldu.

Yurt dışında dönemeye çalışan Avustralyalıların ülkeye gelebilmesi için uçuş iptalinin ay sonunda yürürlüğe gireceği vurgulanan açıklamada, yine bu süre içerisinde çalışanlara ücretli izin verilerek faaliyetlerin üçte ikisinin de durdurulacağı belirtildi.

ÇİN'DE İLK KEZ ÜLKE İÇİ KAYNAKLI VAKA GÖRÜLMEDİ

Çin’de ortaya çıkarak dünyaya yayılan salgında, ilk kez ülke içi kaynaklı yeni tip koronavirüs tespit edilmediği bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, Ulusal Sağlık Komisyonu, ülkede dün görülen 34 yeni Kovid-19 vakasının yurt dışından gelenlerde tespit edildiğini açıkladı.

Komisyon yetkilileri, başkent Pekin’de 21, Şanghay'da 2, Guangdong'da 9, Heylongciang ve Cıciang eyaletlerinde de birer kişide Covid-19 tespit edildiğini, bu vakaların tamamının ''ithal vaka'' olduğunu aktardı.

Yetkililer ayrıca, dün itibariyle ülkedeki ''ithal vaka'' sayısının da 189’a ulaştığını bildirdi.

LONDRA'DA METRO HATTI KISMEN KAPATILIYOR

İngiltere'nin başkenti Londra'da yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında metro hatlarının kısmen kapatılmasına karar verildi.

Londra Ulaşım İdaresinden yapılan açıklamaya göre, bugünden geçerli olmak üzere, bir sonraki duyuruya kadar 40 metro istasyonu kapatılacak.

İki duraklı Waterloo-City hattında cuma günü hizmete tamamen son verilecek. Cuma ve cumartesi günleri ise tüm hatlarda seferler durdurulacak, ancak sağlık çalışanları gibi kritik görevleri olanlar için otobüsler hizmet vermeyi sürdürecek.

Metroların yanı sıra, otobüs, tren ve tramvay hatlarında da seferler azaltılacak.

Karar, hükümetin halka zorunlu olmayan tüm seyahatleri durdurması yönündeki çağrının ardından gelirken, Londra Belediye Başkanı Sadık Han, "kesinlikle gerekli olmadığı sürece" ulaşım ağının kullanılmamasını istedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol