birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 17.02.2021 13:08

2 bin 300 yıllık Uzuncaburç Antik Kenti restore edilecek

Helenistik dönemin günümüze kadar korunmuş 2 bin 300 yıllık yapı Uzuncaburç Antik Kenti, restore edilecek. Restorasyon ve rölöve çalışmalarının bu yıl başlaması planlanıyor.

2 bin 300 yıllık Uzuncaburç Antik Kenti restore edilecek

Helenistik dönemin günümüze kadar korunmuş yapılarından Mersin'deki Uzuncaburç Antik Kenti restore edilecek.

AA'nın aktardığı habere göre, Silifke ilçesinin 30 kilometre kuzeyinde yer alan antik kent, bugünlere kadar korunan sütunlu caddesi, tapınakları, anıtsal çeşmeleri ve tiyatrosuyla yılın her döneminde tarih meraklılarının ilgisini çekiyor.

Helenistik Çağ'da Olba (Ura) Krallığı'nın ibadet yeri olan antik kent, ziyaretçilerini ilk olarak 7 metre yüksekliğindeki "Tören Kapısı" ile karşılıyor.

Kapının ardından tarihi çeşmesi görülen antik kentte, geniş bir avluda yer alan ve 36 büyük sütunla çevrili olan Zeus Tapınağı'na ulaşılıyor.

Uzuncaburç'ta, yaklaşık 1900 yıl önce Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olan 3 bin kişi kapasiteli antik tiyatro da yer alıyor.

Antik kente, şehrin sembolü yüksek burçtan dolayı "Uzuncaburç" adı veriliyor.

Arkeolojik çalışmaları Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu başkanlığındaki ekip tarafından antik kent için hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığınca da kabul edilerek 2021 yatırım programına alınan restorasyon ve rölöve çalışmalarının bu yıl başlaması planlanıyor.

2-bin-300-yillik-uzuncaburc-antik-kenti-restore-edilecek-842629-1.

2-bin-300-yillik-uzuncaburc-antik-kenti-restore-edilecek-842630-1.

2-bin-300-yillik-uzuncaburc-antik-kenti-restore-edilecek-842631-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol