birgün

28° AÇIK

DÜNYA 17.06.2021 15:16

2 kişi hayatını kaybetmişti: Avustralya, AstraZeneca aşısında politika değişikliğine gitti

Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt, AstraZeneca tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşının uygulandığı kişilerde nadir kan pıhtılaşması vakalarından 2 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından AstraZeneca aşısının, 60 yaşın üzerindeki kişilere uygulanmasını tavsiye etti.

2 kişi hayatını kaybetmişti: Avustralya, AstraZeneca aşısında politika değişikliğine gitti

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında aşılama kampanyalarının devam ettiği Avustralya'dan, AstraZeneca tarafından Covid-19'a karşı geliştirilen aşının uygulandığı 2 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından aşının uygulanacağı yaş grubuna ilişkin yeni bir tavsiye geldi.

İHA'da yer alan habere göre, Avustralya'da 3,3 milyon doz AstraZeneca Covid-19 aşısının uygulandığı 60 kişide nadir kan pıhtılaşması tespit edildiğini kaydeden Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt, 2 kişinin hayatını kaybetmesinin aşıya ilişkin politika değişikliğine gidilmesine neden olduğunu belirtti.

Hunt, tespit edilen yeni bulgularda, aşının uygulandığı 50-59 yaş arası kişilerde çok nadir Trombositopeni riskinin daha yüksek olması nedeniyle AstraZeneca aşısının 60 yaş üstü kişilere uygulanmasını tavsiye etti. Hunt, "Devlet, güvenliği her şeyin üstünde tutuyor. Bugün alınan bu güncellenmiş tavsiye kararı, 50-59 yaş grubunda çok nadir görülen Trombositopeni sendromu için daha yüksek bir risk oluşturduğu tespit edilen yeni kanıtlara dayanmaktadır" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakan Hunt, tavsiyenin 2021 yılı bitmeden her Avustralyalıya en az bir doz Covid-19 aşısı uygulanması hedeflenen aşı takvimini geciktirmeyeceğini bildirdi.

Öte yandan Nisan ayında Avustralya, AstraZeneca aşısının kullanımını 50 yaşın üzerindeki kişilerle sınırlandırmak için harekete geçmişti. Bazı Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkeler ise, özellikle gençler arasında çok nadir görülen kan pıhtılaşması (tromboz) vakaları nedeniyle, AstraZeneca aşısını çoğunlukla 50 ila 65 arasında değişen belirli bir yaşın altındaki kişilere uygulamayı durdurmuş ve aşının kullanımını yaşlılarla sınırlandırmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol