Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Valiliği’nin aldığı yasak kararları nedeniyle tertip komitesi tarafından iptal edildi. Yapılan açıklamada, valiliğin şehri OHAL uygulamaları sahasına çevirdiği ve bu şartlarda festivalin yapılamayacağı belirtildi.

20'nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Valiliği tarafından yasaklandı

Kayhan AYHAN

2 yıldır pandemi nedeniyle yapılamayan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, bu yıl ise Tunceli Valiliği'nin engeline takıldı.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, bugün saat 12.30'da Sanat Sokağı'nda bir araya gelerek, Seyit Rıza Meydanı'na yürüdü. Burada Tertip Komitesi adına açıklama yapan Orhan Çelebi, valiliğin müzik gruplarını yasaklama, stadyumu tahsis etmeme, barınma için dışarıdan gelenlere pansiyonları kapatma ve yürüyüşü engelleme kararı alarak festivalin tamamına yasak getirdiği belirterek, "Gelen sanatçıların Dersim iline girişlerinin bir hafta boyunca yasaklandığı kararı ile bunu bir kez daha ilan etmiştir. Bu karar Dersim ilinin terörize edilmesi, yasaklı iller arasına alındığı ve bu ilde yaşayan binlerce halkın potansiyel suçlu ilan edildiği anlamına gelmektedir" dedi.

Bu yasaklara paralel olarak özelikle son haftalarda şehrin OHAL uygulamaları sahasına çevrildiğini aktaran Çelebi, "Türkiye’nin hiçbir ilinde görülmeyen uygulama Dersim İl-ilçe giriş çıkışlarında onlarca arama–kontrol noktaları oluşturulmuş, bu durum insanların seyahat özgürlüğünü kısıtladığı gibi 90’lı yılları aratmayan baskı ve sindirme politikalarını tekrar hayata geçirildiğini göstermiştir. Bugün itibarıyla festivalimize dönük engelleme ve şehirdeki uygulamalar göz önüne alındığında topyekûn bir yasaklama kararının valilik tarafından hayata geçirildiği görülmektedir" ifadelerini kullandı.

20-nci-munzur-kultur-ve-doga-festivali-tunceli-valiligi-tarafindan-yasaklandi-1042777-1.

Kendilerine 19 yıl boyunca kutlama alanlarından biri olan stadyumun ve yurtların tadilatta olduğunun bildirildiği söyleyen Çelebi, valiliğe “Bu tadilatların ille de festival sürecinde mi yapılması gerekiyordu? Sonrasına ertelenemez miydi? Kentin huzurunu ve güvenliğini düşünen mülki amirler festival sürecinde on binlerce insanın Dersim’e geleceğini bildiği halde tadilatları bu süreçte başlatmaları manidar değil midir? Bir ile giriş yasağı koymak hangi inançta hangi kültürde hangi yasada vardır?" sorularını sordu.

Çelebi, sözlerini şu ifadelerle bitirdi;

"Yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklaması yapılması temel anayasal bir haktır ve bu hak yasaklanarak engellenmektedir. Başta Dersim halkı olmak üzere dünyanın dört bir yanından yola çıkarak gelen tüm canlarımıza diline, kültürüne, doğasına, inancına, sanatına ve siyasetine sahip çıkarak göstermiş oldukları ilgiye teşekkür ediyoruz. Ve değerlerimizi her zaman savunacağımızı belirtiyoruz. Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı madenleri, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz!"