birgün

20° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.11.2019 12:06

23 Haziran seçiminden iki gün önce Öcalan’la görüşen akademisyen görevinden alındı

23 Haziran seçimleri sürecinde Abdullah Öcalan ile görüşen akademisyen Ali Kemal Özcan bölüm başkanlığı görevinden alındı

23 Haziran seçiminden iki gün önce Öcalan’la görüşen akademisyen görevinden alındı

23 Haziran’da yapılan İstanbul yerel seçimlerinden iki gün önce özel izinle İmralı Adası’nda giderek PKK Lideri Abdullah Öcalan’la görüşen ve Öcalan’ın yazdığı mektubu kamuoyuna açıklayan Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanlığı görevinden alındı.

Artı Gerçek’ten Fırat Yeşilçınar’a konuşan Ali Kemal Özcan, görevden alındığını şu sözlerle anlattı:

"Resmi gerekçe, izinli olduğum Cuma gününden bir gün önce Elazığ’a giderken mesaiden bir buçuk saat kadar erken ayrılmam. Bununla ilgili soruşturmanın selameti açısından görevden alındığım söyleniyor."

Kararın siyasi olup olmadığı sorusuna yanıt veren Özcan "Kararın siyasi olup olmadığını bilmiyorum. Ama üniversite içerisinde bir şey yapıldıysa bunu da bilmiyorum. Ben de kararı sizin gibi bekliyorum" dedi.

Özcan üniversitede sosyoloji bölümünde akademisyen olarak çalışmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

Ali Kemal Özcan yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri sürecinde İmralı Cezaevi’nde tutulan Abdullah Öcalan’dan mektup getirdiğini iddia etmişti. Özcan’ın getirdiği mektup Kürt oylarının İmamoğlu'na gitmesini engellemeye yönelik olarak değerlendirilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol